Challenge Cup: Μόλις 6 πόντους ο Ανδρεάδης, ανοιχτή η πρόκριση για Μίλωνα

Ανοιχτή παραμένει η πρόκριση του Μίλωνα στην επόμενη φάση μετά την ήττα από την Ισραηλινή Χάποελ Μάτε Άσερ με 2-3 στην έδρα του.

Ο Εβρίτης κεντρικός Ανδρέας Ανδρεάδης έκανε μια μέτρια εμφάνιση σημειώνοντας μόλις 6 πόντους (6/11 επ.).

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τον Μίλωνα και με τον ενθουσιασμό του πρωτάρη στην Ευρώπη έκανε εύκολα το 1-0 (25-17) σετ, όμως στο δεύτερο οι Ισραηλινοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ εξίσου εύκολα (18-25).

Με κορυφαίους τους Γιορντάνοφ, Μολίνα ο Μίλωνας έβγαλε ψυχή στο τρίτο σετ και προηγήθηκε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι (25-16), ωστόσο η Χάποελ δεν είχε πει τη τελευταία της λέξη. Με πίεση από το σερβίς οι Ισραηλινοί έφτασαν εύκολα στο 2-2 (14-25) και στο τάι μπρέικ μετά το 4-5 ξέφυγαν στο σκορ (5-10), ο Μίλωνας δεν μπόρεσε να φέρει το σετ στα ίσια και το παιχνίδι έληξε με 8-15.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα στη ρεβάνς που θα γίνει στο Ισραήλ στις 20 Οκτωβρίου στις 19:00 θα πρέπει να νικήσει 3-2 σετ για να οδηγήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ ή να πάρει νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να προκριθεί απ’ ευθείας. Σε περίπτωση ήττας θα αποκλειστεί.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 18-25, 25-16, 14-25, 08-15) σε 103′