ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Στην παράταση η νίκη της Θύελλας Φερών επί του Αίαντα Κομοτηνής σε δραματικό φινάλε

Τη νίκη με 82-79 πανηγύρισε η Θύελλα Φερών επί του Αίαντα Κομοτηνής στην παράταση (70-70 κανονική διάρκεια), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα χάρη στην πολύ καλή δεύτερη περίοδο, την οποία κέρδισαν με επί μέρους 21-12 και πήραν διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (47-37).

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έμεινα στα ίδια επίπεδα, ωστόσο το come back των Κομοτηναίων, που είχαν πρώτο σκόρερ τον Τσιρώζη με 22 πόντους και 6 τρίποντα, έγινε στην 4η περίοδο, όπου με εξαιρετική άμυνα και επί μέρους 8-18 οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση, με την κανονικήδιάρκεια να ολοκληρώνεται στο 70-70.

Οι Φέρες είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Ντινούδη με 23 πόντους και 4 τρίποντα, στάθηκαν πιο ψύχραιμοι στην παράταση και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα για το τελικό 82-79.

Διαιτητές: Μιχελής – Χατζόπουλος

Δεκάλεπτα: 26-25, 47-37, 62-52, 70-70 (καν. διάρκεια), 82-79 (τελικό αποτέλεσμα).

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 26-25, 21-12, 15-15, 8-18, 12-9π.

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ: (Καραπαναγιώτης): Πορτοκαλλίδης, Τσότρας 10, Ράλλης 12(1), Κεσανλής 11(2), Μέτα 5(1), Δαπουδάνης 3(1), Ντινούδης 23(4), Καρπεάζης 4(1), Κωνσταντινίδης, Μπερμπέρης 14(1), Δεμέλκας, Κουγιουμτζής Ε.

ΑΙΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: (Οικονομίδης): Τσιρώζης 22(6), Βασιλάκης, Δώδος 4, Γαρυφαλλίδης 7(1), Θεοδωρόπουλος 15(3), Δήμου 6, Βαγιάκος, Παπαευαγγέλου 20, Τερζίδης 5.