ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Έφυγε με το διπλό από την Κομοτηνή ο Αστέρας Καβάλας

Τη νίκη με 60-72 επί της ΑΕ Κομοτηνής πανηγύρισε ο Αστέρας Καβάλας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να διατηρούν το προβάδισμα, με μονοψήφιες διαφορές ωστόσο, κλείνοντας το δεκάλπτο στο +5 (17-22) και το ημίχρονο στο +8 (30-38).

Η μεγάλη αντεπίθεση για την ΑΕ Κομοτηνής έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου και πέρασε μπροστά για 4 πόντους, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με δικό τους σερί όχι μόνο πήραν εκ νέου το προβάδισμα, αλλά αύξησαν τη διαφορά και στο +11 (42-53).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αστέρας Καβάλας δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα και παρά την υπερπροσπάθεια των νεαρών παικτών της ΑΕ Κομοτηνής, έφτασε στη νίκη και το δύο στα δύο στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Σερετίδης, Γεωργίου

Δεκάλεπτα: 17-22, 30-38, (ημίχρονο), 42-53, 60-72 (τελικό αποτέλεσμα).

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: Παπαδόπουλος Π. 6(1), Μαργαριτίδης 3(1), Κοροπιώτης 11(2), Σάκκας 3(1), Τσακμάκης 4(1), Τσιναρίδης, Παυλίδης 2, Πυλαρινός 7, Φουντουλάκης, Τριανταφύλλου 5, Παπαδόπουλος Φ. 7, Μπαϊράμης 12.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: Δερβεντζής 3, Σαμαράς 11(3), Μπόζης 11(2), Ιωαννίδης 7, Γιουρούκης 3, Κάτζαλης, Κούκος 18(1), Γανίτης 3(1), Χαριζάνης 11(1), Σιναπούδης 1, Μπορμπίδης 3.