«Εξάσφαιρος» Εθνικός επικράτησε εύκολα στο φιλικό επί της Ελπίδας Σαπών στην Αλεξανδρούπολη

Τη νίκη με 6-2 πανηγύρισε ο Εθνικός κόντρα στην Ελπίδα Σαπών στην Αλεξανδρούπολη, σε φιλικό που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και με εξαιρετική επιθετική λειτουργία παραβίασαν έξι φορές την εστία της Ελπίδας για το πολύ εμφατικό 6-2.

Ο Εθνικός προηγήθηκε με 1-0 με τον Κυριζάκη, ισοφαρίστηκε σε 1-1 με πέναλτι ενώ με πέναλτι ο Κυριζάκης πέτυχε το 2-1 ενώ Μπόρις σημείωσε το 3-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο β’ ημίχρονο ο Μπόρις με το δεύτερο προσωπικό γκολ έκανε το 4-1. Το 5-1 πέτυχε ο Καλλιμάνης, οι φιλοξενούμενοι με νέο πέναλτι μείωσαν σε 5-2 ενώ ο δαιμόνιος «Κυριγκόλ» ολοκλήρωσε το παιχνίδι με χατ τρικ για το τελικό 6-2.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι παρά την ήττα κατά διαστήματα έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και σαφώς έχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης μέχρι την πολυπόθητη έναρξη των πρωταθλημάτων.