Κύπελλο Ελλάδος: Τέσσερα τέρματα οι «Θρακιώτες» στην «εφτάσφαιρη» πρόκριση της Ηλιούπολης

Την πρόκριση στην 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε η Ηλιούπολη των τεσσάρων «Θρακιωτών», επικρατώντας με 7-0 εντός έδρας επί του Ερμή Μελιγούς.

Στην βασική εντεκάδα ξεκίνησαν οι τρεις από τους τέσσερις ποδοσφαιριστές που έχουν περάσει παλιότερα από τον Πανθρακικό όσο και την Ξάνθη. Συγκεκριμένα οι Πατσατζόγλου, Δημητριάδης που άνοιξε το σκορ και έκανε το 4-0 είχαν ο μεν πρώτος ξεκινήσει από τις ακαδημίες του ΑΟΞ, ο δε δεύτερος ήταν τη σεζόν 2020-21.

Επίσης ο Τριανταφυλλάκος που κι αυτός πέτυχε δύο τέρματα το 5-0 και το τελικό 7-0 είχε αγωνιστεί στον Πανθρακικό για ένα εξάμηνο, από τον Γενάρη μέχρι το καλοκαίρι του 2015. Ενώ αντίστοιχα ο Πολίμος ήταν για 3 χρόνια (2017-2020) και στην Ξάνθη (2021-22) βρισκόταν αποστολής.

Στο 20′ ο Δημητριάδης αστόχησε από πολύ κοντά, ωστόσο κατάφερε να βρει δίχτυα στο 22′, σημειώνοντας το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα, ο Γιάννης Βάρκας σημείωσε το 2-0 με κεφαλιά που έμελλε να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 48′ ο Μπαστακός σημείωσε το 3-0 με κοντινό πλασέ, ενώ ακολούθησαν στο 56′ ο Δημητριάδης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, στο 66′ ο Τριανταφυλλάκος, στο 78′ ο Γεωργιάδης, ενώ στο 85′ ο Τριανταφυλλάκος διαμόρφωσε το τελικό 7-0 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς.