ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Πήρε την πρόκριση με… στιλ στην Κομοτηνή ο Λεύκιππος Ξάνθης επί του Δημοκριτείου

Τη νίκη με 70-50 πήρε ο Λεύκιππος Ξάνθης στην Κομοτηνή επί του Δημοκριτείου, στο πλαίσιο της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, παίρνοντας με σχετική άνεση το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Oι παίκτες του Νίκου Δώδου και του Χρήστου Βαχαρίδη ήταν ανώτεροι και επέβαλαν τον ρυθμό τους από την αρχή του παιχνιδιού, μετουσιώνοντας την ανωτερότητα σε προβάδισμα 10 πόντων στο ημίχρονο (25-35) με το επί μέρους 13-21 του β’ δεκαλέπτου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ουσιαστικά το Δημοκρίτειο δεν εμφανίστηκε ποτέ, με τον Λεύκιππο να παίζει εξαιρετική άμυνα και να το κερδίζει επιβλητικά με το επί μέρους 2-20, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχα πάρει μπρφή διαδικαστικού χαρακτήρα για το τελικό 50-70.

Οι Ξανθιώτες θα κληθούν να αντιμετωπίσουν τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στην επόμενη φάση του θεσμού.

Διαιτητές: Ντούρας – Σερετίδης

Δεκάλεπτα: 12-14, 25-35, 27-55, 50-70