Ευρωπαϊκό Εφήβων: Ξεκίνημα με νίκη για την Εθνική των τεσσάρων Θρακιωτών αλλά δύο ήττες στη συνέχεια

Πρεμιέρα με το… δεξί για την Εθνική εφήβων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 που διεξάγεται στην Ιταλία καθώς νίκησε με 3-2 την Πορτογαλία, αλλά στη συνέχεια ηττηθήκαμε από το Βέλγιο και την Τσεχία μe 3-0 σετ.

Παρά τα όποια προβλήματα παρουσιάστηκαν στην πρεμιέρα η Εθνική Ομάδα με τον Σουφλιώτη προπονητή Νίκο Μούχλια στον πάγκο και τους Εβρίτες Απόστολο Ναλμπάντη ως βοηθό, Παναγιώτη Τσότρα ως στατιστικολόγο και τον Άγγελο Σταθέλο ως παίκτη κατάφερε και πήρε τη νίκη με 3-2 απέναντι στους Πορογάλους.

Σ’ ένα περιπετειώδες ματς, που στιγματίστηκε από την ωριαία διακοπή που προέκυψε μετά το τέλος του πρώτου σετ λόγω καταιγίδας που είχε ξεσπάσει στην περιοχή του Βάστο και προκάλεσε προβλήματα στην ηλεκτροδότηση του γηπέδου.

Στο δεύτερο παιχνίδι της στο Ευρωβόλεϊ εφήβων η Ελλάδα δεν τα κατάφερε καθότι ηττήθηκε με 3-0 σετ παρά τη μεγάλη της προσπάθεια ειδικά στο δεύτερο και στο τρίτο σετ. Είχε την ευκαιρία στο τρίτο σετ να μειώσει σε 2-1 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, ωστόσο το Βέλγιο στο τρίτο ματς μπολ πήρε τη νίκη.

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα καθώς η γαλανόλευκη δεν τα κατάφερε κόντρα τους Τσέχους με το τελικό 3-0 να αδικεί την προσπάθεια των παικτών του Νίκου Μούχλια.

Με εξαίρεση το 2ο σετ που χάθηκε εύκολα, η Εθνική πλήρωσε ακριβά τα λάθη που έκανε (27 έναντι 14 των Βέλγων) στα κρίσιμα σημεία.

Αύριο υπάρχει ρεπό για όλες τις ομάδες και το πρόγραμμα συνεχίζεται την Τετάρτη (21/9) με τον «τελικό» κόντρα στη Φινλανδία.