Κύπελλο Ελλάδος: Εντός έδρας ήττα και αποκλεισμός για τον Λεύκιππο Ξάνθης από την ΔΕΚΑ

Στο πρώτο και τελευταίο απ’ότι φαίνεται παιχνίδι του για το Κύπελλο Ελλάδος, ο Λεύκιππος Ξάνθης υποδέχθηκε στο «Φ. Αμοιρίδης» την ΔΕΚΑ και γνώρισε την ήττα με 60-83 και τον αποκλεισμό.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν καθ’όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης την υπεροχή τους, αφού προηγούνταν σε όλα τα δεκάλεπτά της. Συγκεκριμένα, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 με το σκορ στο 19-27 και φάνηκε να κλειδώνουν τη νίκη ήδη από το ημίχρονο, με το σκορ στο 29-44.

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν πολλά πράγματα κι έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Λεύκιππο στο -14 και το σκορ στο 47-61, για να ολοκληρωθεί η αναμέτρησης με το τελικό 60-83 υπέρ της ΔΕΚΑ.

Διαιτητές: Δημάδης, Ντούρας, Νέδογλου

Δεκάλεπτα: 19-27, 29-44, 47-61, 60-83

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Βαχαρίδης): Τζίμης 10(1), Γιοβάνοβιτς 6, Παλλάκης, Μακαρατζής 4 , Δεληγιάννης 2, Τσαλαπατάς, Κατσαμούρης 3, Κάλτσος, Μπουτσακτσή 7, Μαλανδρής 17(3), Βοϊβατόπουλος 2, Χρήστου 9.

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης – Ντάγιος): Πούντος, Τουλούπης 14(1), Βογιατζής, Καπετάκης 5(1), Τσιροπούλης Ι. 8(1), Τσιροπούλης Μ. 15(2), Θεογιάννης 11(3), Σουτζόπουλος 11(1), Πατρίκης 4, Παλαμίδας 2, Καλαποθαράκος 13(1), Βαϊντερλής.