Ευρωμπάσκετ: Τρία στα τρία με… ρεπό στον Γιάννη κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία – Ξανά παρόντες στις κερκίδες οι Θρακιώτες

H Εθνική Ελλάδας επικράτησε με 93-77 επί της Μεγάλης Βρετανίας για την 3η αγωνιστική του Eurobasket, με τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη να κάνουν το τρία στα τρία στου τουρνουά.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε, καθώς ο κόουτς έκρινε πως χρειάζεται ξεκούραση ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Με τον Κώστα Σλούκα να αναλαμβάνει ηγετικό ρόλο, η Εθνική χωρίς τον Γιάννη έδωσε μάχη στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στους Βρετανούς και με τα 8/13 τρίποντα του πρώτου ημιχρόνου η Ελλάδα μπόρεσε να πάρει κεφάλι στο ματς απέναντι στη θεωρητικά πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου μας.

Οι Βρετανοί με τις δύο ήττες στα δύο πρώτα ματς της διοργάνωσης δεν μπορούσαν να ανταγωνιστούν για πάνω από ένα ημίχρονο την Εθνική μας ομάδα και έτσι η Ελλάδα στην τρίτη περίοδο ξέφυγε στο σκορ.

Η διαφορά βρέθηκε σε διψήφιο αριθμό (71-60 στο τέλος της τρίτου δεκαλέπτου) και οι Βρετανοί έδειχναν ότι έχουν πετάξει… λευκή πετσέτα. Έτσι, ο Δημήτρης Ιτούδης βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής και στους μη βασικούς όπως ο Μιχάλης Λούντζης και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, για το τελικό 93-77.