Super League: Κόλλησαν στο μηδέν Λαμία και Αστέρας Τρίπολης – Χωρίς τον αρχηγό τους Μουνάφο οι Αρκάδες

Στο 0-0 έμεινε η Λαμία με τον Αστέρα Τρίπολης στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής.

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν ελαφρώς καλύτερος σε ένα ματς που στο πρώτο του μισάωρο ήταν αρκετά κοντρολαρισμένο, αλλά δεν ρίσκαρε καμία από τις δύο ομάδες.

Σταδιακά η Λαμία ήταν εκείνη που ανέβασε την πίεσή της. Προσπαθούσε να πρεσάρει ψηλά και στο 33′ από ένα κλέψιμο του Σλίβκα, ο Ντε Βινσέντι είχε μία καλή στιγμή. Τέσσερα λεπτά μετά ήρθε η απάντηση των φιλοξενούμενων με τον Μπενίτο να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 0-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ηρακλής Μεταξάς έκανε τρεις αλλαγές. Ωστόσο, η Λαμία μπήκε καλύτερα, είχε τελικές με Ντε Βινσέντι και Γιακουμάκη και έδειχνε μεγαλύτερη διάθεση να βρει το γκολ. Ο Αστέρας Τρίπολης συνέχισε να αλλάζει πρόσωπα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Προς το φινάλε δύο σημαντικές στιγμές είχαν οι γηπεδούχοι με Μαρμεντίνι και Σλίβκα. Ειδικά η πρώτη ήταν η ευκαιρία του αγώνα, αλλά ο Βραζιλιάνος δεν σημάδεψε σωστά, αλλά το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.