Champions League: Με γκολάρα Μπακασέτα και βασικό Σιώπη ηττήθηκε στην Κοπεγχάγη αλλά… ελπίζει η Τραμπζονσπόρ

Προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του φετινού Champions League πήρε η Κοπεγχάγη, επικρατώντας με 2-1 στο «Πάρκεν» της Τράμπζονσπορ.

Οι πρωταθλητές Δανίας με τον Κάρλος Ζέκα βασικό και αρχηγό, πήραν προβάδισμα στο 9ο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης με τον Κλάεσον, ενώ διπλασίασαν το προβάδισμά τους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (48′), με τον Λέραγκερ.

Ωστόσο, λίγο πριν το φινάλε (80′), ο Μπακασέτας διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης των πρωταθλητών Τουρκίας, όταν μετά από ένα μακρινό του σουτ που κόντραρε σε αμυντικό των γηπεδούχων, διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Βασικός για τους πρωταθλητές Τουρκίας αγωνίστηκε ο Εβρίτης αμυντικός μέσος Μανώλης Σιώπης, ωστόσο αντικαταστάθηκε στο 58ο λεπτό μετά το 2-0 από τον Ένις Μπάρντι.