Χαμηλή πτήση για Κουμεντάκη, Μούχλια και Κασαμπαλή στη φιλική ήττα της Εθνικής Ανδρών με 3-1 από το Βέλγιο στη Γλυφάδα

Την ήττα γνώρισε η Εθνική Ομάδα Βόλεϊ Ανδρών από το Βέλγιο με 3-1 σετ στον πρώτο φιλικό αγώνα των δύο ομάδων στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Ο Ντάντε Μπονιφάντε ξεκίνησε τον αγώνα με το σχήμα που παρέταξε στον τελευταίο αγώνα με την Τυνησία την περασμένη εβδομάδα εχοντας ως βασικούς τους Εβρίτες Κουμεντάκη και Μούχλια, αλλά από τα μισά του β’ σετ ξεκίνησε τις αλλαγές. Τα σετ: 1-3 (23-25, 24-26, 26-24, 14-25) σε 103 λεπτά.

Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Βελγίου προήλθαν από 7 άσσους, 54 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων. Μόλις τρεις πόντους σημείωσε ο Μούχλιας με 3/7 επιθέσεις και άλλους 3 ο Κουμεντάκης με 3/6 επιθέσεις, 67% υποδοχή και 40% άριστες.

Ο Κασαμπαλής πέρασε σαν αλλαγη στη θέση του πασαδόρου και προσθεσε έναν ποντο, στη μοναδική επίθεση που έλανε. Την Παρασκευή (29/7, 18:00) οι δύο ομάδες θα βρεθούν και πάλι αντιμέτωπες στο ΔΑΚ Γλυφάδας στο δεύτερο και τελευταίο φιλικό ματς (δωρεάν είσοδος).