Πανελλήνιο Κολύμβησης: Ασημένιος ο Τάσος Κούγκουλος του ΝΟΑ στην πεταλούδα, χάλκινος ο Χρίστος Παπαδόπουλος στο ελεύθερο

Δύο πολύ σημαντικά μετάλλια κατέκτησαν οι κολυμβητέ του Ναυταθλητικού Ομίλου Αλεξανδρούπολης στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κολύμβησης Ανδρών – Γυναικών, που διεξάγεται στο κλειστο κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ και ξεκίνησε την Τρίτη.

Ο Τάσος Κούγκουλος τερμάτισε δεύτερος στα 100 μέτρα πεταλούδα με επίδοση 53.31. Τον ξεπέρασε μόνον ο πρωταθλητής Ευρώπης Ανδρέας Βαζαίος του ΟΦΝΙ με 53.07, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Κώστας Στάμου (ΑΟΠΦ) 53.44. Στον ίδιο τελικό στην 6η θέση τερμάτισε ο Στρατος Βολτέζος, επίσης του ΝΟΑ, με χρόνο 55.08.

Νωρίτερα, στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερο που ήταν ο πρωτος χρονικά στο 91ο Εθνικό Πρωτάθλημα η τορπίλη που λέγεται Κρίστιαν Γκολομέεβ του ΕΟΦΠΦ άνοιξε την αυλαία με 22.28. Τον ακολούθησε ο Οδυσσέας Μελαδίνης του ΠΑΟΚ με 22.74 και το τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Χρίστος Παπαδόπουλος του ΝΟΑ ΜΕ 22.81.

Στον ιδιο τελικο ο Ξανθιωτης Χρηστος Κατρατζής του Παναθηναϊκού τερμάτισε πρώτος στον μικρό τελικό και κατέλαβε την 7η θέση στην γενική κατάταξη.

Τρίτη στον μικρό τελικο των 200 μέτρων ύπτιο και 10η στην γενική καταταξη αναδείχθηκε η 18χρονη Σοφία Δημητριάδη του ΟΦΘΑ με χρόνο 2:24.21. Στο αντίστοιχο αγωνισμα των ανδρών πέμπτος στον μικρό τελικό των 200 μέτρων ύπτιο και 13ος στην γενική κατάταξη αναδείχθηκε ο μόλις 16 ετών Ραφαηλ Σαϊρης του ΟΦΘΑ με 2:10.67.

Τέλος, αναφορικά με τους τελικους της πρώτης ημέρας, η 17χρονη Ολγα Στουρα του ΟΦΘΑ συμμετείχε στον μικρό τελικό τ ων 100 μετρων πεταλουδα και με χρονο 1:03.84 κατελαβε την 3η θέση σε αυτον και 10η στην γενικη καταταξη, με το χρυσό να κατακτά η πρωταθλητρια Ευρωπης Αννα Ντουντουνάκη.

ΤΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ ΤΗΣ 1ης ΗΜΕΡΑΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ