Ευρωμπάσκετ Κ20: Πρώτος σκόρερ ο Νετζήπογλου υπό το βλέμμα Νικολόπουλου αλλά νέα ήττα στο τέλος της Εθνικής από Ιταλία

Η Εθνική Νέων Ανδρών έδειξε πολλή ώρα καλύτερη εικόνα σε σχέση με το παιχνίδι της πρεμιέρας με το Ισραήλ, στο τέλος, όμως, κατέρρευσε, με συνέπεια να ηττηθεί και από την Ιταλία με 89-78 στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του EuroBasket U20 της Ποντγκόριτσα.

Ο Θρακιώτης Όμηρος Νετζήπογλου με τους 18 πόντους που σημείωσε ήταν ο κορυφαίος της Ελλάδας (ο Λευτέρης Μαντζούκας είχε 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και ο Ιωσήφ Κολοβέρος 13 πόντους) αλλά η Ελλάδα ήταν ακίνδυνη από την περίμετρο (3/17 τρίποντα) και επέτρεψε στην ιταλική ομάδα να σουτάρει με 52,2%.

Για την ιστορία, αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα από την Ιταλία σε επίπεδο Νέων Ανδρών και η 5η σε 7 αναμετρήσεις συνολικά στη συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία. Ουσιαστικά η μάχη κράτησε 37 λεπτά αλλά στο τέλος η Εθνική κατέρρευσε. Τα δεκάλεπτα: 15-21, 38-41 (ημίχρονο), 63-60, 89-78 (τελικό αποτέλεσμα).

Τη Δευτέρα (18/7, Ωρα 15:15) θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία, που νίκησε νωρίτερα το Ισραήλ.