Ευρωμπάσκετ Κ20: Ήττα της Εθνικής από το Ισραήλ στην πρεμιέρα – Κορυφαίοι Νετζήπογλου και Μαντζούκας

Η Εθνική Νέων Ανδρών άρχισε με ήττα 69-65 από το Ισραήλ τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα. Επόμενος αντίπαλος για την ελληνική ομάδα είναι την Κυριακή στις 17:30 η Ιταλία.

Η ομάδα του Ισραήλ μπήκε καλύτερα στον αγώνα, που άρχισε με 45λεπτη καθυστέρηση λόγω παράτασης στο παιχνίδι που προηγήθηκε.

Εκμεταλλευόμενη την αποτελεσματικότητά της πίσω από τα 6,75μ. (7/15 στο πρώτο ημίχρονο) σε συνδυασμό με την αστοχία της ελληνικής ομάδας, οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν νωρίς με διψήφιες διαφορές (6-20 με 2:29 να απομένουν για το πρώτο δεκάλεπτο) και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έφτασαν μέχρι και στο +16 (12-28 στα 9:06 πριν το ημίχρονο).

Η βελτίωση της άμυνας, αλλά και οι επιθετικές λύσεις από τον Μαντζούκα επέτρεψαν στην Ελλάδα να ψαλιδίσει τη διαφορά στους επτά πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, 35-42.

Το Ισραήλ αποσπάστηκε στο +14 (38-52) με κάρφωμα του Λέβι στα μισά της τρίτης περιόδου, με την Εθνική Νέων Ανδρών να πλησιάζει γρήγορα χάρη στα τρίποντα από Νετζήπογλου και Νικολαΐδη (46-52), αλλά να μην μπορεί να μειώσει περισσότερο ως το φινάλε του δεκαλέπτου, 49-55.

Η ελληνική ομάδα ισοφάρισε με διαδοχικά καλάθια του Μαντζούκα σε 55-55 με 6:43 να απομένουν για το τέλος, όμως το Ισραήλ με ένα σερί 6-0 έφτασε σε διαφορά έξι πόντων, 55-61, 3:39 πριν τη λήξη.

Το τρίποντο του Καλόγηρου μείωσε τη διαφορά στο σουτ, 58-61 με 3:30 για το φινάλε, αλλά οι Ισραηλινοί με επτά αναπάντητους πόντους ξέφυγαν στο +10 (58-68) στο 1:40. Το γρήγορο 4-0 δεν αρκούσε για την Εθνική Νέων Ανδρών, που τελικά δεν απέφυγε την ήττα (65-69).

Δεκάλεπτα: 12-25, 35-42, 49-55, 65-69

Διαιτητές: Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Σάντσεθ (Ισπανία), Αουνκρόγκερς (Λετονία)

ΕΛΛΑΔΑ (Γιατράς): Νικολαΐδης 10 (6 ριμπ.), Κολοβέρος 2, Βησσαρίου, Φίλλιος 8, Κουρουπάκης 2 (5 ριμπ.), Νετζήπογλου 13 (4 κλεψ.), Τσάμης 2, Καλόγηρος 5, Τανούλης 2, Μαντζούκας 16 (5 ριμπ.), Μπαζίνας 5.