Ευρωπαϊκό Παίδων: Ο Κοντοστάθης πρώτος σκόρερ στην ήττα της Εθνικής μας από την «σκουάντρα ατζούρα»

Δεύτερη ήττα για την Εθνική ομάδα Κ18 των τεσσάρων Εβριτών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Τιφλίδα της Γεωργίας.

Από πλευράς των Εβριτών ο ακραίος Αλεξανδρουπολίτης Ανδρέας Κοντοστάθης ήταν ο πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού έχοντας 12 πόντους με 9/13 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 36% υποδοχή – 18% άριστες. Οι άλλοι τρεις πέτυχαν μόλις 6 πόντους. Συγκεκριμένα ο διαγώνιος από το Σουφλί Σταύρος Μούχλιας είχε 1 πόντο με 1/2 επιθέσεις, ο πασαδόρος από την Αλεξανδρούπολη Δημήτρης Σουσουρίδης επίσης 1 πόντο με 1/2 επιθέσεις και τέλος ο Ορεστιαδίτης κεντρικός Άγγελος Σταθέλος πήρε 4 πόντους με 0/5 επιθέσεις, 1 άσσος και 3 μπλοκ.

Κόντρα στην «σκουάντρα ατζούρα» η μεγάλη διαφορά ήταν στο σερβίς (6-2 οι άσσοι), αλλά και στην επίθεση (52% οι Ιταλοί, 42% η ελληνική ομάδα αν και αυτό οφείλεται κυρίως στο κακό τρίτο σετ).

Στο πρώτο σετ μετά το 8-7 χάσαμε την επαφή με το σκορ (16-11) για να μειώσουμε προς το τέλος χωρίς όμως να πετύχουμε κάτι παραπάνω.

Στο δεύτερο σετ η είσοδος του Κοντοστάθη βοήθησε στο να λειτουργήσουμε καλύτερα και να έχουμε σταθερά το προβάδισμα φτάνοντας στο 17-19, αλλά εκεί δεχθήκαμε σερί 4-0 (21-19) και με επιμέρους σκορ 8-2 οι Ιταλοί έφτασαν στο 2-0.

Το τρίτο σετ θύμισε το πρώτο με το 8-7 να γίνεται 16-8 και την ελληνική ομάδα να μην μπορεί να επιστρέψει στο ματς.

Αύριο η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει τη Βουλγαρία στις 14:00.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-21, 25-15) σε 73′