Πανελλήνιο Κορασίδων: Ηττήθηκε από τον Κρόνο η Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης στη μάχη για τις θέσεις 5-8

Ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου θα αντιμετωπίσει αύριο τον Ολυμπιακό Βόλου για τις θέσεις 5-6, μετά τη σημερινή του νίκη με 67-31 επί της Ολυμπιάδας (η ομάδα της Αλεξανδρούπολης θα αντιμετωπίσει αύριο την Άμιλλα για τις θέσεις 7-8), σε αγώνα κατάταξης της Τελικής Φάσης του 33ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων ΟΠΑΠ που διεξάγεται στη Μεσσήνη.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Κρόνος είχε τον έλεγχο και επέβαλε τον ρυθμό του με αποτέλεσμα να επιτρέψει στην Ολυμπιάδα να σκοράρει μόλις 2 πόντους (2-23). Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Αλεξανδρούπολης έδειξε κάποια θετικά στοιχεία και απέκτησε επαφή με το καλάθι (11-29, 13΄30΄΄), ωστόσο ο Κρόνος σκόραρε με μεγάλη ευκολία ανεβάζοντας τη διαφορά στο ημίχρονο στο +26 (13-39).

Έπρεπε να περάσουν 4 λεπτά για να σκοράρει κάποια ομάδα στην τρίτη περίοδο, πράγμα το οποίο έπραξε ο Κρόνος (13-41, 24΄04΄΄), για να αυξήσει περαιτέρω τη διαφορά στη συνέχεια στο +33 (15-48, 26΄13΄΄), αλλά και στο +45 στην τέταρτη περίοδο (22-67, 35΄50΄΄).

Δεκάλεπτα: 2-23, 13-39, 21-55, 31-67

Διαιτητές: Μπακετέα, Πλέγας

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιαβρίδης): Χονδρού 15(3), Χιδεκίδου, Τσελιπιώτη 2, Καράμπελα 4, Οζέν 6(1), Βραχιόλογλου, Καραβούζη, Χρηστίδη 4, Πασναγίδου, Καραφυλλίδη.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Ανδρεοπούλου): Κατσούλη Β., Πολυχρονοπούλου 12, Μούκα, Σεγούρα 13(1), Τσιρογιώργη 9(1), Ανδρέου 3, Κατσούλη Δ. 8, Κατσούλη Ε. 2, Καλλιπολίτη 3, Παπακώστα 11(3), Δελημήτρου 4, Ζαφείρη 2.