Μουντομπάσκετ 2023: Εύκολη επικράτηση της Εθνικής στο ντεμπούτο Ιτούδη παρόντος Νικολόπουλου στη Λάρισα

Τη νίκη με 93-71 πήρε η Εθνική Ανδρών στο ντεμπούτο Ιτούδη κόντρα στην Μεγάλη Βρετανία στο Κλειστό Νεάπολης της Λάρισας, για τα παράθυρα των προκριματικών του Μουντομπάσκετ 2023.

Στο Κλειστό Νεάπολης τη Λάρισας βρέθηκε ο Ξανθιώτης Γενικός Γραμματέας της ΕΟΚ και πρώην πρόεδρος της ΕΟΚ Νίκος Νικολόπουλος, βλέποντας το παιχνίδι από τα επίσημα μαζί με τον πρόεδρο της Ομοσπονδίας Βαγγέλη Λιόλιο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Εθνική ξεκίνησε πολύ νωθρά το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω με με 1-12, αναγκάζοντας τον κόους Ιτούδη να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου έβγαλε αντίδραση, πηγαίνοντας στον πάγκο για το πρώτο δεκάλεπτο με το 19-20 κατά της.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και την Εθνική να βρίσκει συνεργασίας με τον Παπαγιάννη και να πηγαίνει στο ημίχρονο προηγούμενη με έναν πόντο (39-38).

Πρώτος σκόρερ για την Εθνική στο ημίχρονο ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου που ήρθε από τον παγκο, με 11 πόντους, ενώ και ο Νίκος Γκίκας με την περιφερειακή του άμυνα έδωσε λύσεις στην Εθνική.

Το τρίτο δεκάλεπτο μπήκε με τελείως διαφορετικούς οιωνούς. Παπαγιάννης, Αγραβάνης και Ντόρσεϊ οδήγησαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (51-41, 24′). Η Ελλάδα έφτασε στο +14 με τρίποντο του Μποχωρίδη και ο Νίκος Γκίκας νίκησε το χρόνο στο τέλος της τρίτης περιόδου για να οδηγήσει στο +21.

Η ταχύτητα και η διάθεση δεν άλλαξαν για την επίσημη αγαπημένη που έφτασε στο 76-52 (32′) με τον Λεωνίδα Κασελάκη. Το τέλος του ματς ήρθε χωρίς να απειληθεί η ελληνική ομάδα και μέσα σε μια πραγματικά εξαιρετική ατμόσφαιρα γεμάτη παλμό στο κλειστό του ΕΑΚ Νεάπολης πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη.

Δεκάλεπτα: 19-20, 39-38, 69-48, 93-71

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 16 (1), Καλαϊτζάκης Π. 2, Κασελάκης 7 (1), Λούντζης 2, Παπαπέτρου 13 (1), Αντετοκούνμπο 10, Μποχωρίδης 11 (2), Ντόρσεϊ 13 92), Γκίκας 3 (1), Λαρεντζάκης, Παπαγιάννης 14, Παπανικολάου 2