Παγκόσμιο Μπιτς Χάντμπολ: Με νέα τριπλή Εβρίτικη συμμετοχή το 3×3 των Εθνικών Ομάδων Ανδρών και Γυναικών

Με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στον Α’ Όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος beach χάντμπολ, που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης, προκρίθηκε η Εθνική Ομάδα των γυναικών στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η «γαλανόλευκη» έχοντας κερδίσει νωρίτερα τόσο το Μεξικό όσο και την Ταϊλάνδη, επιβλήθηκε πλέον με 2-0 σετ (15-12, 21-14) και της Πορτογαλίας.

Σε ένα ιδιαίτερα σκληρό και κλειστό παιχνίδι, η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά και ξέφυγε στο σκορ με 5 γκολ (11-6) στο 6ο λεπτό του πρώτου σετ, με την Πορτογαλία όμως να βελτιώνεται και να μειώνει 13-12 λίγο πριν τη λήξη με εύστοχο πέναλτι της Μοργάδο. Η Ελλάδα όμως δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης και με γκολ της Δημητρίου πήρε τη νίκη 15-12.

Εξίσου ανταγωνιστικό ήταν και το δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, χωρίς κάποια από τις δύο να παίρνει προβάδισμα μεγαλύτερο των δυο γκολ, με το σκορ να είναι ισόπαλο 14-14 δυο λεπτά πριν τη λήξη.

Οι έξυπνες άμυνες της ελληνικής ομάδας οδήγησαν σε λάθη την Πορτογαλία στις επιθέσεις της και με ένα εντυπωσιακό 5-0 έφεραν το σκορ στο 19-14, για να διευρυνθεί ακόμα περισσότερο το σερί της η Ελλάδα και να παίρνει τη νίκη και στο δεύτερο σετ, με 21-14.

Εντυπωσιακή η Αλεξανδρουπολίτισσα Μάγδα Κεπεσίδου με 11/24 αποκρούσεις (46%), ενώ η Λένα Μούρνου είχε 16 πόντους στην επίθεση. Δυο γκολ πέτυχε η αδελφή της Νικολίνα Κεπεσίδου.

Με το απόλυτο νικών συνεχίζει την πορεία της και η Εθνική ομάδα των Ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετά τις νίκες του κόντρα σε Πουέρτο Ρίκο και ΗΠΑ, κέρδισε και την Αργεντινή με 2-0 σετ (24-27, 22-27) στον Α’ Όμιλο και πέρασε πανηγυρικά στην επόμενη φάση του θεσμού.

Η «γαλανόλευκη» πραγματοποίησε για ακόμα μία φορά εντυπωσιακή εμφάνιση, με τον Γιώργο Ελευθεριάδη να έχει το απόλυτο (13 στα 13) των προσπαθειών του και συνολικά 24 γκολ και τον Λευτέρη Παπάζογλου να βάζει «στοπ» με τις αποκρούσεις του στις προσπάθειες των Αργεντινών. Ο Εβρίτης Κώστας Θεοδώρου πέτυχε ένα τέρμα.

Ετσι οι δυο ομάδες της Ελλάδας ολοκλήρωσαν την πορεία τους στην Α’ Φάση με το απόλυτο των νικών έχοντας τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στον όμιλό τους και προκρίθηκαν στη Β’ φάση του θεσμού, όπου ξεκινούν με 4 βαθμούς!

Πλέον, στη Β’ φάση η Εθνική Ανδρών θα αντιμετωπίσει τις Κροατία, Ισπανία και Ουρουγουάη και η αντίστοιχη των Γυναικών τις Δανία, Ισπανία και ΗΠΑ. Οι τέσσερις πρώτες ομάδες της Β’ φάσης προκρίνονται στα προημιτελικά και θα αντιμετωπίσουν χιαστί τις ομάδες του άλλου ομίλου.