Παγκόσμιο Σχολικό: Είχαν ματς μπολ αλλά ηττήθηκαν στα σημεία από την οικοδέσποινα Βραζιλία τα αγόρια του 3ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης

Με ήττα έπειτα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι απέναντι στην οικοδέσποινα Βραζιλία ξεκίνησε για τα αγόρια του 3ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης το Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα.

Τα παιδιά του Χρήστου Γκαρνέτα είχαν μάλιστα την ευκαιρία στο τρίτο σετ να πάρουν το παιχνίδι, αφού προηγήθηκαν με 22-20 και είχαν ματς μπολ στο 24-23, ωστόσο οι Βραζιλιάνοι έκαναν ένα σερί 3-0 και πήραν τη νίκη.

Νωρίτερα η ομάδα της Βραζιλίας είχε προηγηθεί κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-15 αλλά οι Εβρίτες είχαν απαντήσει άμεσα ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ καθώς κατέκτησαν το δεύτερο με 25-11 (στο σχολικό πρωτάθλημα οι νίκες κρίνονται στα δυο νικηφόρα σετ).

Η προσπάθεια του ελληνικού σχολείου συνεχίζεται την Τετάρτη με δυο ματς, αρχικά επί του Ισραήλ και το απόγευμα επί της Αργεντινής. Στο άλλο ματς της πρεμιέρας για τον όμιλο των Εβριτών, το Ισραήλ νίκησε 2-0 την Αργεντινή.