Πανελλήνιο Στίβου Κ18: Χωρίς μετάλλιο αλλά με επτά συμμετοχές σε τελικούς οι επιδόσεις των Θρακιωτών την πρώτη ημέρα στον Βόλο

Με αρκετές καλές επιδόσεις για τους Θρακιώτες και επτά συμμετοχές σε τελικούς αλλά χωρίς κατάκτηση κάποιου μεταλλίου, ολοκληρώθηκε στο Πανθεσσαλικο Σταδιο του Βολου η 1η ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθληματος Στιβου.

Στα 100 μέτρα παίδων ο Παναγιώτης Κεσκινίδης του Πολυνίκη Ορεστιάδας αναδείχθηκε 4ος και έμεινε οριακά εκτός βάθρου, τερματίζοντας σε χρόνο 11.00. Από τον προκριματικό είχε προκριθεί στα ημιτελικά με τον 7ο χρόνο (11.11). Με τον 16ο χρόνο προκρίθηκε από τα προκριματικά και ο Χρηστος Σεραφείδης του Ρησσου Κομοτηνής (11.30) ο οποίος τελικά κατέλαβε την 12η θέση με 11.25.

Στα 100 μέτρα εμπόδια κορασίδων η Αριστέρα Δαστερίδη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προκρίθηκε στην 16άδα από τα προκριματικά με την 7η επίδοση (14.66) και στις τελικές σειρές κατέλαβε τελικά την 6η θέση με 14.35.

Η Δήμητρα Παναγιωτοπουλου του Εθνικού Αλεξανδρούπολης αναδείχθηκε 7η στον τελικό της δισκοβολίας κορασίδων με επίδοση 36.23μ. Από τον προκριματικό είχε προκριθεί στον τελικό με την 6η επίδοση (35.41μ) μεταξύ 28 αθλητριών.

Στον τελικό των 1.500 μέτρων παίδων ο Γιωργος Μανουσίδης του Πολυνίκη Ορεστιάδας τερμάτισε στην 9η θέση με επίδοση 4.20.99.

Ο Χρήστος Σιδηράς του Πολυνίκη Ορεστιάδας αναδείχθηκε 10ς στον τελικό της σφαιροβολίας παίδων με 14.04μ. Από τον προκριματικό είχε προκριθεί στο τελικό επίσης με την 10η επίδοση (αλλά καλυτερη: 14.29μ) μεταξυ 19 αθλητών.

Στον ακοντιμό κορασίδων η Δημητρα Κωνσταντινίδη με 40.04μ είχε προκριθεί με την 10η επίδοση στον τελικο (39.54μ) αλλά σε αυτόν έμεινε 12η με 38.24μ. Οριακά εκτός τελικου, μένοντας στην 13η θέση, έμεινε η Μαρία Χαντζη του Πρωτέα Αλεξανδρούπολης με 39.40μ.

Στο ύψος κορασίδων η Αλεξάνδρα Γκουλιουδη του Πρωτέα Αλεξανδρούπολης έμεινε εκτός τελικου περνώτας το 1.55μ με το οποίο ατέλαβε την 20η θέση. Στην 30η με 1.50μ η Ναταλία Μπάλδου του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, στην 32η με την ίδια επίδοση η Ευδοκία Ελένη Μουτουσίδη του Πολυνίκη Ορεστιάδας.

Τέλος, στα 400 μέτρα κορασίδων η Σεϊνέπ Χουσεΐν του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής με 1.02.68 έμεινε οριακά εκτός 16άδας και επόμενης φάσης, καταλαμβάνοντας στον προκριματικό την 18η θέση. Η Μαρία Ματζαρίδη του Πολυνίκη Ορεστιάδας με 1.04.92 κατέλαβε την 29η θέση.