Μαδέρα 2022: Ασημένιος στα 200 μέτρα ελεύθερο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Πορτογαλίας ο Δημήτρης Καρυπίδης

Την δεύτερη θέση στον τελικό των 200 μέτρων ελεύθερο της κατηγορίας S1 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης που διεξάγεται στην Μαδέρα της Πορτογαλίας κατέκτησε το πρωί της Τετάρτης ο Δημήτρης Καρυπίδης.

Ο Αλεξανδρουπολίτης πρωταθλητής φόρεσε έτσι στο στήθος του το ασημένιο μετάλλιο. Στον απευθείας τελικό (δεν είχε προκριματικό) έλαβαν μέρος τέσσερις αθλητές, οι δυο μάλιστα από την Ελλάδα. Χρυσός αναδείχθηκε ο Ιταλος Φρανσεσκο Μπετελα με χρονο 5.25.23.

Ο Καρυπίδης τερμάτισε σχεδόν 50 δευτερόλεπτα πίσω του, σε 6.15.18 για να κατακτήσει την 2η θέση. Τρίτος ο βραζιλιάνος Ντα Σίλβα με 6.52.23. Ο Νικος Κοντου έμεινε τέταρτος αρκετα πιο πισω με 8.22.42

Νωρίτερα, με τον ταχύτερο χρόνο, ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης πρώτευσε στην σειρά του αλλά και μεταξυ όλων των σειρών στα 100 μέτρα ελεύθερο της κατηγορίας S8 και προκρίθηκε στον απογευματινό τελικό.