Πανελλήνιο Αγοριών Κ18: Με το δεξί στο φάιναλ φορ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, τρίποντο επί του Ιωνικού Νικαίας

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Αγοριών Κ18 η εφηβική ομάδα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης καθώς αν και έχασε το πρώτο σετ στην… παράταση, πήρε τα τρία επόμενα και το σημαντικό τρίποντο απέναντι στον Ιωνικό Νικαίας.

Οι παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου έδειξαν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και με εξαίρεση το πρώτο σετ, το οποίο έχασαν με 27-25, κατάφεραν να επιβεβαιώσουν την ανωτερότητά τους και να μπουν με το δεξί στο τριήμερο τουρνουά που διεξάγεται στη Νέα Ερυθραία.

Ο Εθνικός στο πρώτο σετ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 9-10, αλλά έφτασε γρήγορα στο +5 (11-16) και μέχρι το 18-21 είχε μια σημαντική διαφορά. Ωστόσο οι παίκτες του Ιωνικού με εξαιρετικές άμυνες και πετυχημένες κόντρα μπάλες πλησίασαν σε 20-21, ισοφάρισαν 23-23 κι αφού έσβησαν δύο σετ μπολ (23-24, 24-25) πήραν το σετ με 27-25.

Στο δεύτερο ο Εθνικός ξέφυγε από νωρίς (1-4, 4-8, 5-10) με τον Ιωνικό να μετατρέπει το 12-18 σε 18-20 και να πλησιάζει στον πόντο (21-22), όμως οι Θρακιώτες στο 22-23 πήραν δύο σερί πόντους και ισοφάρισαν σε 1-1. Οι παίκτες του Ανδραβίζου ξεκίνησαν εντυπωσιακά και στο γ’ σετ (5-10), με τον Ιωνικό να πλησιάζει μέχρι τους τρεις πόντους (8-11, 16-19), αλλά το 1-2 να έρχεται εύκολα.

Ο Εθνικός έχοντας την ψυχολογία με το μέρος πήρε το προβάδισμα και στο δ’ σετ (3-6, 6-10) φτάνοντας στο 14-20. Εκεί ο Ιωνικός έκανε την τελευταία προσπάθεια για να επιστρέψει στο ματς μειώνοντας σε 19-21, χωρίς όμως να μπορέσει να πλησιάσει περισσότερο για να τελειώσει το ματς στο 22-25.

Την Κυριακή ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης αντιμετωπίζει στις 19:00 το βράδυ τον Πανερυθραϊκό και με νίκη αγκαλιάζει το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, 11 χρόνια μετά την τελευταία κατάκτησή του.

Διαιτητές: Βελώνης, Παπαχατζής Π., Γραμματεία: Θεοδωρίδου.
Τα σετ: 27-25, 22-25, 17-25, 22-25

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μαρούλης): Νανόπουλος, Μακρής, Καραμαρούδης, Ντρέκης, Καλλιμάνης, Βεζύρης / Δοροβάτας (λ), Τσοκάνης, Παπαδόπουλος Ελ., Παπαδόπουλος Β., Κοζομπόλης.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδραβίζος): Σουσουρίδης, Κεσκίνης, Παπάζογλου, Σαλαμπάσης, Κοντοστάθης, Μιχαηλίδης / Γκοτσίδης (λ)