Κυπελλούχος ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο Λεύκιππος Ξάνθης! Επικράτησε σε ματς-θρίλερ της Ασπίδας στο ΔΑΚ Ξάνθης

Ο Λεύκιππος Ξάνθης επικράτησε με 78-72 της Ασπίδας στο ΔΑΚ Ξάνθης και πανηγύρισε την κατάκτηση του φετινού Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ «Τάσος Χαραλαμπίδης» στο κατάμεστο ΔΑΚ Ξάνθης.

Ο Λεύκιππος μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (12-25), ενώ η διαφορά έφρασε μέχρι και τους 17 πόντους (13-30), στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Η πολύ παθιασμένη και τυπικά γηπεδούχος Ασπίδα απάντησε και μέσα από την εξαιρετική της άμυνα ροκάνισε τη διαφορά και με σερί 17-6, έκλεισε το ημίχρονο 6 πόντους πίσω (30-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Λεύκιππος Ξάνθης συνέχισε να διατηρεί μονοψήφιες διαφορές, ωστόσο του έλλειπε το ξέσπασμα που θα ανέβαζε και πάλι τη διαφορά, με τη Ασπίδα να βρίσκει τις επιθετικές λύσεις κυρίως με μακρινά σουτ και να μένει ζωντανή στην διεκδίκηση της νίκης.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο προσπέρασμα, ωστόσο όταν βρέθηκαν πίσω με ένα πόντο στο 27′ (66-67), δέχθηκαν ένα εντυπωσιακό καλάθι και φάουλ από τον Χρήστου, με τη μεγαλύτερη ευκαιρία για προσπέρασμα ή έστω ισοφάριση να χάνεται στο 28′ με το σκορ στο 68-70, αφού υπέπεσαν σε λάθος.

Ο Λεύκιππος Ξάνθης αν και… καρδιοχτύπησε, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο παιχνίδι και έφτασε στο φινάλε στη νίκη και την κατάκτηση του Κυπέλλου «Τάσος Χαραλαμπίδης» με τελικό σκορ 72-78.

Διαιτητές: Ξεκινάκης – Ντούρας – Ισιγώνης

Δεκάλεπτα: 13-25, 30-36, 52-60, 72-78

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Κασαρτζίδης-Στεφανίδης) : Λυμπεράκης, Παπαδάκης 14 (2), Στουρνάρας 6 (2), Καρανικολίδης, Παπανικολάου 8 (1), Σανούδος 6 (2), Παυλάκης 8 (1), Κουτσογιάννης 15, Παναγιωτόπουλος 9 (3), Καρά Αχμέτ, Ρούμογλου 6, Καμπούρης

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Δώδος): Κατσαμούρης 12 (2), Μακαρατζής 9, Πεχλιβανίδης, Σαββίδης 3 (1), Δεληγιάννης 5, Μανάκας 18 (4), Παπαδήμας 3, Χρήστου 28 (2)