Handball Premier: Έβαλε δύο γκολ ο Αραμπατζής αλλά έχασε και τον δεύτερο τελικό η ΑΕΚ με ανατροπή από τον Ολυμπιακό

Η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά με 4 γκολ στην Χαλκίδα (10-14), ωστόσο ηττήθηκε και στον δεύτερο τελικό με 22-21 παρά τα δύο γκολ του Εβρίτη Βαγγέλη Αραμπατζή και είναι με την πλάτη στον τοίχο στους τελικούς της Handball Premier.

Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού, που διατηρεί εξαιρετικές σχέσεις με την Θράκη με τον αδερφό του Στράτο Αλβανό να έχει οφθαλμιατρείο στην πλατεία Κομοτηνής, πήγε στα αποδυτήρια με ένα +3 (12-9) έχοντας μπλοκάρει επιθετικά τον Ολυμπιακό στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην επανάληψη με το σκορ 10-14 για την ΑΕΚ, η Ενωση δέχτηκε δύο δίλεπτες στο 34’ και με… συνοπτικές διαδικασίες ο Ολυμπιακός μείωσε σε 13-14, για να κάνει και πάλι ντέρμπι το παιχνίδι. Ο Παπαβασίλης, που σκόραρε δύο τέρματα σε αυτό το διάστημα, έβαλε και τρίτο διαδοχικό για να ισοφαρίσει στο 37’ σε 14-14.

το 40’ ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά στο 40’ και η Ενωση δεν μπορούσε να νικήσει με τίποτα τον Μπάουερ στην επίθεση. Για 12 λεπτά δεν έβρισκε γκολ και το έκανε στο 45’ με τον Κεδέρη για να ισοφαρίσει 15-15. Ο Παπαβασίλης και ο Καραμπουρνιώτης πήγαν το σκορ στο +2 ξανά για τον Ολυμπιακό (17-15 στο 47’), η Ενωση στο 50’ αν και με λιγότερο παίκτη ισοφάρισε με τον Μυλωνά. Ο Παπαβασίλης με μία λόμπα πήγε το σκορ πάλι στο +2 (19-17 στο 52’) και στο 55’ ο ίδιος παίκτης πήγε την διαφορά στο +3 (21-18).

Ο Αλέκης Αλβανός ρίσκαρε, έβαλε 7 παίκτες γηπέδου στην επίθεση και δικαιώθηκε μειώνοντας με τον Λέμος σε 21-20 (57’) και σε 22-21 μπαίνοντας στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα. Ωστόσο εκεί, το τελευταίο σουτ της ομάδας του, σταμάτησε από τον εκπληκτικό Μπάουερ, που με 17 συνολικά έκρινε το τελικό αποτέλεσμα.