Β’ Εθνική: Επέστρεψε από το -14 και έκλεισε τα εντός με νίκη ο Λεύκιππος Ξάνθης κόντρα στον Ερμή Λαγκαδά

Τη νίκη με 78-63 πανηγύρισε ο Λεύκιππος Ξάνθης κόντρα στον Ερμή Λαγκαδά, στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν για την 29η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ορεξάτοι στο γήπεδο και με εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ τριών πόντων και κορυφαίο τον Πλιούκα προηγήθηκαν με 9-18 λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, η οποία έκλεισε στο 11-18.

Στα ίδια επίπεδα κυμάνθηκε και η δεύτερη περίοδος, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +8 και το 33-41. Το μεγαλύτερο προβάδισμα της ομάδας του Εβρίτη τεχνικού Γιώργου Κυρούδη ήρθε στις αρχές της τρίτης περιόδου με το +14 και το 33-47.

Ο Λεύκιππος Ξάνθης με εντυπωσιακό σερί 14-0 γύρισε τον διακόπτη και άλλαξε όλη τη λογική του ματς, μετατρέποντας το 33-47 σε 47-47. Με το πόδι στο γκάζι οι παίκτες του Νίκου Δώδου πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 49-48 και από το 51-50 δεν ξαναέχασαν ποτέ το προβάδισμα στο σκορ, κλείνοντας την περίοδο στο 58-51.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έμειναν εντελώς από δυνάμεις και καθαρό μυαλό, με τα σουτ τριών πόντων να μην μπαίνουν και τους Ξανθιώτες να διαχειρίζονται με μεγάλη άνεση το παιχνίδι, αφού προηγήθηκαν με 20 πόντους με 78-58, αλλά με ένα μικρό 0-5 το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 78-63 για το τελικό +15.

Την επόμενη εβδομάδα ο Λεύκιππος Ξάνθης θα αντιμετωπίσει τον ΓΑΣ στην Κομοτηνή, ενώ μεσοβδόμαδα έχει το παιχνίδι Κυπέλλου κόντρα στην Αγία Βαρβάρα εκτός έδρας.

Διαιτητές: Nτούρας, Ζαχαριάδης, Νέδογλου

Δεκάλεπτα: 11-18, 33-41 , 58-51, 78-63

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Νίκος Δώδος): Μαραβέγιας 8(2), Kατσαμούρης, Παλλάκης 5(1), Mακαρατζής, Τσιλόγλου 2, Μαυρογιάννης 14(1), Δεληγιάννης 2, Μιντζαρίδης 4, Μανάκας 22(1), Παπαδήμας, Bοϊβατόπουλος 3, Χρήστου 18(3).

EΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Γιώργος Kυρούδης): Μήνου 7(1), Μητρόπουλος 5(1), Πλιούκας 15(2), Φυλάκης, Kωνσταντινίδης, Γκέλιος 12(1), Καμαριώτης 11(2), Λογοθέτης 12, Μπακάλης 1