Handall Premier: Παρά τα τρία γκολ Αραμπατζή η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό στον πρώτο τελικό

Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για την επιστροφή στην κορυφή του ελληνικού χάντμπολ. Οι Πειραιώτες έσπασαν την έδρα της ΑΕΚ με 29-26 (21-21 κ.δ) στην παράταση και έκαναν το 1-0 στη σειρά, παίρνοντας, παράλληλα, το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς της Handall Premier. Στις τρεις νίκες κρίνεται ο πρωταθλητής.

Σημειώνεται πως όλοι οι τελικοί θα διεξαχθούν σε ουδέτερη έδρα, στο κλειστό γυμναστήριο της Χαλκίδας. Ο επόμενος τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 10 Μαΐου.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχοντας το προβάδισμα, ωστόσο η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να στείλει τον αγώνα στην παράταση (21-21), με τον Θρακιώτη Βαγγέλη Αραμπατζή να πετυχαίνει τρία γκολ στην αναμέτρηση.

Οι Πειραιώτες ήταν ανώτεροι και στον έξτρα χρόνο. Πέτυχαν γρήγορα τρία τέρματα, διαμορφώνοντας το 21-24. Το +3 διατηρήθηκε μέχρι και το φινάλε.