LIVE από το ΔΑΚ Κομοτηνής ο μεγάλος τελικός του Κυπέλλου της ΕΠΣ Θράκης: Πανθρακικός – Δόξα Γρατινής

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Θράκης ανάμεσα σε Πανθρακικό και Δόξα Γρατινής.

Καλησπέρα! Απο αυτήν την ανάρτηση θα ενημερωθείτε για την εξέλιξη στον μεγάλο φετινό τελικό του κυπέλλου της ΕΠΣ Θράκης ανάμεσα σε Πανθρακικό και Δόξα Γρατινής.

Ωρα 15:45 Ο συγκεκριμένος τελικός είχε προκύψει και το 2020, αλλά δεν διεξήχθη ποτέ αφού προέκυψε η πανδημία. Τότε έγινε κλήρωση και τυχερός αναδείχθηκε ο Πανθρακικός. Πέρυσι δεν διεξήχθη καν ο θεσμος, λόγω της πανδημίας του κορονοϊού.

Ωρα 15:49 Ο Πανθρακικός είναι ο πολυνίκης του θεσμού. Με το προπέρσινο κύπελλο, έχει 10 κατακτήσεις αλλά οι προηγούμενες εννιά είναι 15 και πλέον χρόνια πριν. Συγκεκριμένα το 1985, το 1988, το 1989, το 1990, το 1991, το 1992 (πεντε συνεχόμενες), το 1994, το 2004 και το 2005.

Ωρα 15:54 Η Δόξα Γρατινής έχει μόλις μία κατάκτηση Κυπέλλου, 16 χρόνια πριν. Συγκεκριμένα το 2006 ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που η Δοξα Γρατινης κατέκτησε Κύπελλο. Φέτος διεκδικεί το δευτερο τρόπαιο, αυτό που δεν κατάφερε πριν δυο χρόνια λόγω της κακής για αυτήν κλήρωσης.

Ωρα 15:58 Μετά τον Πανθρακικό, δεύτερος με πέντε κατακτήσεις είναι ο Αστέρας Αιγείρου, ομάδα που δεν υπάρχει πλέον ενώ ακολουθεί με τέσσερις, όλες συνεχόμενες στα τέλη της προπερασμένης δεκαετίας, η Ελπίδα Σαπών.

Ωρα 16:01 Τέσσερις έχει και η ΑΕ Κομοτηνής που δεν υπάρχει πια ως ποδοσφαιρικό σωματείο, ενώ πέμπτος σε κατακτήσεις είναι ο Ορφέας Κομοτηνής, που επίσης δεν υπάρχει πια, με τρεις κατακτήσεις. Δυο έχει ο Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου – ομάδα που επίσης δεν υφίσταται.

Ωρα 16:04 Ουσιαστικά αυτή είναι η 43η διοργάνωση από τότε που υπάρχει καταγραφή στοιχείων, δεδομένου ότι πέρυσι δεν διεξήχθη λόγω της πανδημίας. Αναλυτικά η λίστα με όλους τους κυπελλούχους με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 16:10 Πενηντα λεπτά για την εναρξη του αγωνα, του οποιου θα προηγηθει η απονομη του πρωταθληματος στον Πανθρακικό.

Ωρα 16:14 Την φετινή σεζόν ο Πανθρακικός κατέκτησε το πρωτάθλημα στην ΕΠΣ Θράκης με 67 βαθμούς ενώ η Δόξα Γρατινής αναδείχθηκε τρίτη με 57 (ενδιάμεσά τους βρέθηκε στους 64 η Ελπίδα Σαπών).

Ωρα 16:18 Οι δυο ομάδες τέθηκαν δυο φορές αντιμέτωπες για το πρωτάθλημα. Στον πρώτο γυρο στην έδρα του Πανθρακικού στο ΔΑκ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, στον δεύτερο γύρο με γηπεδούχο την Δόξα επικράτησε ο Πανθρακικός με σκορ 1-3.

Ωρα 16:22 Για να προκριθεί στον τελικό ο Πανθρακικός απέκλεισε στην Α’ Φάση τον Πόντο Θρυλορίου, στον όμιλο νίκησε Ατσάλι Αρχοντικών και Αετό Μίσχο, στα προημιτελικά απέκλεισε την Δόξα Προσκυνητών με δυο νίκεςστα ημιτελικά την Ελπίδα Σαπών με επίσης δυο νίκες.

Ωρα 16:25 Η Γρατινή από την πλευρά της νίκησε στην Α’ Φάση τον Πολύανθο, στον όμιλο έπαοξε με Ελπίδα Σαπών και Ορφέα Στρύμης, στα προημιτελικά με μια ισοπαλια και μια νίκη απέκλεισε το Νέο Σιδηροχώρι και στα ημιτελικά με δυο νίκες τον ΠΑΟ Κοσμίου. Αναλυτικά η πορεία τους με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 16:29 Με 20μελή αποστολή πηγαίνει ο προπονητής του Πανθρακικού Νίκος Μπαχαρίδης για αυτόν τον μεγάλο τελικό. Αναλυτικά όλα τα ονόματα με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 16:31 Αντίθετα, 21 είναι οι παίκτες που έχει στην διάθεσή του ο κόουτς της Δοξας Γρατινης Κώστας Γεμενετζής για τον τελικό απέναντι στον αγαπημένο του Πανθρακικό. Αναλυτικά όλα τα ονόματα με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 16:35  Διαιτητης του μεγαλου τελικου ορίστηκε ο Χρήστος κακουλίδης. Ως βοηθοι του Κακουλίδη ορίστηκαν οι Γκιοσης και Καρακασίδης, ενώ ο Αϊχάν Χούσκογλου θα είναι τέταρτος διαιτητής. Λεπτομέρειες για την διαιτητική τετράδα με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 16:40 Παμε σε λιγο για την απονομη στον Πανθρακικό του πρωταθληματος ενω επειδη δεν εχουν ξεκινησει ζεσταμα, ολα δειχνουν οτι θα εχουμε καθυστερηση στην εναρξη του τελικου

Ωρα 16:45 Επίσημα ο τελικός ανάμεσα στον τυπικά αλλά και ουσιαστικά γηπεδούχο Πανθρακικό και την φιλοξενούμενη Δόξα Γρατινής θα διεξαχθεί στο ΔΑΚ Κομοτηνής επρόκειτο να ξεκινήσει στις 17:00 με την είσοδο να έχει οριστει στην συμβολικη τιμή των δυο ευρω και όλα τα έσοδα να πηγαίνουν για φιλανθρωπικο σκοπο, στον συλλογο “Δύναμη Ψυχής”.

Ωρα 16:50 Γινεται τωρα η απονομη στον Πανθρακικό.

Ωρα 16:55 Στο ημίχρονο θα έχει χορευτικά και πριν την έναρξη του αγωνα ηδη ειναι σε εξελιξη τελετουργικο με την Φιλαρμονικη και φυσικά την απονομή στον πρωταθλητή Πανθρακικό.

Ωρα 17:00 Σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση και πέναλτι, μέχρι την ανάδειξη του νικητή που θα στεφθεί κυπελλούχος και θα εκπροσωπήσει την ΕΠΣ Θράκης στο προσεχές Κύπελλο Ελλάδος.

Ωρα 17:10 Η νεώτερη ενημέρωση θέλει το ματς να ξεκινά μετά τις 17:30 καθώς συγκεντρώνεται ολοένα και περισσότερος κοσμος στις εξεδρες. Κανουν ζεσταμα οι δυο ομαδες

Ωρα 17:20 Πλέον αποχωρουν σιγα σιγα οι δυο ομαδες για τα αποδυτηρια, ωστε να εχουμε την επισημη εισοδο.

Ωρα 17:22 βασει του προγραμματος θα πραγματοποιησει πριν την εναρξη μια μικρη ομιλια ο προεδρος της ΕΠΣ Θράκης Μάνος γαβριηλίδης και αμέσως μετά θα ξεκινησει το ματς

Ωρα 17:25 Επισης το τελετουργικο περιλαμβανει και χαιρετισμο απο τους προεδρους στις ενδεκαδες, τις οποιες δεν εχουμε αναφερει με αυτα και με αυτά, παμε λοιπον σε συνθεσεις

Ωρα 17:28 Οι εντεκα του Νικου Μπαχαριδη για τον Πανθρακικο. Κεχαγιας, Καλογρανας, Ερκαν, Σιδηροπουλος, Λειβαδιωτης, Βελη Χακάν, Γιαννακιτσιδης, Φουρλαταρας, Βασκο, Αντωνιαδης και Σμαλης.

Ωρα 17:31 Παμε να δουμε και την ενδεκαδα της Γρατινης. Μπουτσακτση, Λακας, Γκεκας, Μεριτς, Κεχαγιας, Κονομι, Κεφαλουκος, Μουζακιδης, Καρασιουνας, Κατσαρος και Ξενακης.

Ωρα 17:35 Καθυστερηση στην καθυστερηση για την εναρξη, σε πεντε λεπτά η εισοδος των ομαδων για τον τελικο.

Ωρα 17:40 Τωρα μπαινουν, εχουμε και το προαναφερθεν τελετουργικο.

Ώρα 17:52 Τωρα παμε για την εναρξη του αγώνα

1′ Εναρξη του αγωνα

3′ Καλη φάση για Γρατινη αλλά ο Ξενακης από μακρινή σέντρα μέσα από την περιοχη δε πρόλαβε να κοντρολάρει την μπάλα για λίγο που πέρασε άουτ.

10′ Γκολ ο Πανθρακικός! Ωραίο πλασε ο Βάσκος από πασα του Ερκαν. Πανθρακικός – Δοξα Γρατινής 1-0

15′ Ζητάει χέρι η Γρατινη σε σουτ αλλά ο Κακουλίδης διαιτητής έδωσε κορνερ

20′ Γκολ η Γρατινή! Με πλασε ο Μέριτς ισοφαρίζει κόπντρα στην πρωην ομάδα του. Πανθρακικός – Δοξα Γρατινής 1-1

31′ Γκολ ο Πανθρακικός! Από φαουλ του Γιαννακιτζίδη ο Σιδηρόπουλος με κοντινό πλασέ δίνει πάλι προβάδισμα στον Πανθρακικό. Πανθρακικός – Δοξα Γρατινής 2-1

33′ Τρομερη φάση για την Γρατινή αλλά ο Κεχαγιάς διώχνει δύσκολα το σουτ του Μεριτς απο κοντά.

39′ Γκολ η Γρατινή! Τρομέρό ματς με την Δόξα μετά από καταπληκτικό μονοκόμματο ψιλοκρεμμαστό σουτ του Παρη Κατσαρου να ισοφαρίζει και πάλι. Πανθρακικός – Δοξα Γρατινής 2-2

43′ Γκολ ο Πανθρακικός! Βροχή τα γκολ, νέα αδρανεια άμυνας και ο Ερκάν με ωράιο πλασέ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Πρασινους. Πανθρακικός – Δοξα Γρατινής 3-2

45’+1′ Λήξη πρώτους μέρους! Σε ένα καταπληκτικό ματς με πέντε γκολ ο Πανθρακικός είναι μπροστά αλλά η καλή Γρατινή πληρώνει τις αμυντικές αδυναμίες της. Αποτέλεσμα ημιχρόνου Πανθρακικός – Δοξα Γρατινής 3-2

Ωρα 18:41 Τη ιδια ωρα θυμιζουμε οτι διεξαγεται και ο τελικος της ΕΠΣ Εβρου αναμεσα σε Αλεξανδρουπολη και Ορεστη Ορεστιαδας. Η Αλεξανδρουπολη προηγειται με 1-0, αναλυτικα δειτε με ενα κλικ ΕΔΩ

Ωρα 18:48 Εκεινο το ματς ειναι πριν απο αυτο εδω, που αν και επρόκειτο να ξεκινησει μιση ωρα νωριτερα, τελικα ξεκινησε 20 λεπτα αργοτερα απο αυτο της Κομοτηνης

Ωρα 18:51 Τυχεροί οσοι βρεθηκαν στο πρωτο ημιχρονο του φετινου τελικου της ΕΠΣ Θράκης, ειδαν ηδη πεντε γκολ και εχουμπε μπροστά μας ακομα τουλάχιστον 45 λεπτα

Ωρα 18:55 Ακομα δεν εχουν εμφανιστει για την εναρξη του δευτερου ημιχρονου οι δυο ομαδες και οι διατητες

Ωρα 18:59 Τωρα εμφανιζονται και παμε για συνεχεια στον τελικο.

46′ Εναρξη δευτερου ημιχρονου

48′ Εχει γινει μια αλλαγη για τον Πανθρακικό στο ημιχρονο, ο Γκουτσιδης μπηκε στην θεση Ερκαν.

55′ Καλυτερα δειχνει να πατα ο πανθρακικος στο πρώτο δεκαλεπτο του δευτερου μερους

57′ Κιτρινη ο Σιδηροπουλος για Πανθρακικο για επικινδυνο μαρκαρισμα. Και αλλαγη, ο Σαπναρς στη θεση του Λειβαδιωτη

60′ Νεα τρομερη ευκαιριοα αναλογη του πρωτου μερους με τον Κονομι αλλα την κεφαλια ατου αποκρουει καταπληκτικα ο Κεχαγιας

65′ Στα μισα του δευτερου μερους, δεν εχουμε τα πολλα γκολ που ειχαμε στο πρωτο αλλα ειναι ενδιαφερον το ματς και σε καμια περιπτωση δεν εχει κριθει αν και ο Πανθρακικος δειχνει να πατα καλυτερα

71′ Αλλαγη για την Γρατινη. Ξενακης βγηκε μπηκε Κατσικης

74′ Γκολ η Γρατινή! Ισοφαρίζει ο Καρασιουνας με ωραιο πλασε απο τα 12 μετρα. Πανθρακικός – Δόξα Γρατινής 3-3

75′ Αλλη διασταση στα τελευτια 15 λεπτα, αν ειναι τα τελευταια μετα την ισοφαριση

81′ Αλλαγη για την Γρατινη αναγκαστικη. Βαρδας στη θεση Κεχαγια

83′ Εχει γινει ροντεο το ματς με πολλα μαρκαρισματα, εχουν αναψει τα αιματα. Λιγοτερο απο δεκαλεπτο νγια την ληξη της κανονικης διαρκειας

85′ Μολις αναψαν και οι προβολείς

86′ Tεραστια φαση για την Γρατινη. Πασα Kεφαλογλου απο αριστερα, ο Καρτσικης στελνει την μπαλα αουτ απο τη μικρη περιοχη

90′ Μπαινουμε στις καθυστερήσεις και περιμενουμε να δουμε αν θα παμε σε παράταση

90+2′ Τελος της κανονικής διαρκειας του αγωνα και πάμε σε παράταση. Τελικό αποτέλεσμα κανονικης διαρκειας: Πανθρακικός – Δοξα Γρατινης 3-3

Ωρα 19:52 Θα πρεπει να περασουν ακόμα 30 λεπτα για να μαθουμε τον κυπελλουχο, οποτε θα βραδιασουμε.

91′ Εναρξη του πρωτου ημιχρονου της παράτασης

100′ Χωρις κατι ιδιαίτερο η παράταση.

105′ Λήξη πρωτου μέρους παράτασης. Πανθρακικός – Δοξα Γρατινης 3-3

111′ Ανεκμετάλλευτο φαουλ από το Γιαννακιτζιδη.

113′ Σκληρο φαουλ και κίτρινη στον Γιαννακιτζίδη.

118′ Κίτρινη στον Αντωνιάδη για σκληρό μαρκάρισμα.

120+1′ Τέλος παράτασης. Τελικό αποτέλεσμα παράτασης: Πανθρακικός – Δόξα Γρατινής 3-3. Όλα θα κριθούν στα πέναλτι.

1ο πέναλτι Πανθρακικός: Εκτελεί ο Αντωνιάδης και σώζει ο Μποτσακτσή. Πανθρακικός – Δόξα Γρατινής 0-0.

1ο πέναλτι Δόξα Γρατινής: Εκτελεί ο Μουζακίδης και γκολ. Πανθρακικός – Δόξα Γρατινής 0-1.

2ο πέναλτι Πανθρακικός: Εκτελεί ο Γκουτσίδης και ισοφαρίζει. Πανθρακικός – Δόξα Γρατινής 1-1.

2ο πέναλτι Δόξα Γρατινής: Εκτελεί ο Λακκάς και σκοράρει. Πανθρακικός – Δόξα Γρατινής 1-2.

3ο πέναλτι Πανθρακικός: Εκτελεί ο Φουρλατάρας και ισοφαρίζει. Πανθρακικός – Δόξα Γρατινής 2-2.

3ο πέναλτι Δόξα Γρατινής: Εκτελεί ο Κόνομι και σκοράρει. Πανθρακικός – Δόξα Γρατινής 2-3.

4ο πέναλτι Πανθρακικός: Εκτελεί ο Σαπνάρας και σκοράρει. Πανθρακικός – Δόξα Γρατινής 3-3.

4ο πέναλτι Δόξα Γρατινής. Εκτελεί ο Γκέκας και αποκρούει ο Kεχαγιάς, αλλά η μπάλα με τα φάλτσα και πολύ περιπέτεια καταλήγει στα δίχτυα. Πανθρακικός – Δόξα Γρατινής 3-4.

5ο πέναλτι Πανθρακικός: Εύστοχο χτύπημα και η ομάδα της Κομοτηνής μένει στο παιχνίδι. Πανθρακικός – Δόξα Γρατινής 4-4.

5ο πέναλτι Δόξα Γρατινής. Τεράστια απόκρουση του Κεχαγιά που κρατάει τον Πανθρακικό στο ματς.

6ο πέναλτι Πανθρακικός: Εκτελεί ο Γιαννακιτσίδης και σκοράρει. Πανθρακικός – Δόξα Γρατινής 5-4

6ο πέναλτι Δόξα Γρατινής: Εκτελεί ο Μέριτς και ισοφαρίζει. Πανθρακικός – Δόξα Γρατινής 5-5

7ο πέναλτι Πανθρακικός: Εκτελεί ο Σιδηρόπουλος και σκοράρει. Πανθρακικός – Δόξα Γρατινής 6-5.

7ο πέναλτι Δόξα γρατινής: Εκτελεί ο Αλαμπισάτ και ισοφαρίζει. Πανθρακικός – Δόξα Γρατινής 6-6

8ο πέναλτι Πανθρακικός: Εκτελεί ο Καλογρανάς και σκοράρει. Πανθρακικός – Δόξα Γρατινής 7-6.

8ο πέναλτι Δόξα Γρατινής: Εκτελεί ο Κατσίκης και αποκρούει ο Κεχαγίας! Πανθρακικός – Δόξα Γρατινής 7-6. Ο Πανθρακικός είναι Κυπελλούχος ΕΠΣ Θράκης!!!

Ώρα 20:53 Σε ένα ματς που κράτησε σχεδόν 3 ώρες ο Πανθρακικός επικρατεί με 7-6 στα πέναλτι της Δόξας Γρατινής (3-3 κανονική διάρκεια) σε ένα παιχνίδι-διαφήμιση για το ποδόσφαιρο και να κατακτά το φετινό νταμπλ στην ΕΠΣ Θράκης.

Ακολουθούν οι απονομές στους διαιτητές, και τους φιναλίστ και τους Κυπελλούχους. Ακολουθεί αναλυτικό ρεπορτάζ…