LIVE από τα Πηγάδια για την 33η αγωνιστική της SL2: ΑΟ Ξάνθη – Απόλλων Πόντου

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS τον αγώνα ΑΟ Ξάνθη – Απόλλων Πόντου για την 33η αγωνιστική της Super League 2.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα έχετε ενημέρωση για την εξέλιξη στο παιχνίδι ΑΟ Ξάνθη – Απόλλων Πόντου για την 33η αγωνιστική της Super League 2.

Ώρα 14:35 H ΠΑΕ Ξάνθη με απόφαση που πήρε προχώρησε σε δωρεάν είσοδο για τους φιλάθλους της για το τελευταίο εντός έδρας ματς της φετινής αγωνιστικής περιόδου.

Ώρα 14:42 Το παιχνίδι είναι βαθμολογικά αδιάφορο με την Ξάνθη να είναι στην 4η θέση με 50 βαθμούς σε 30 αγώνες και τον Απόλλωνα Πόντου στην 10η θέση με 36 βαθμούς, έχοντας κερδίσει την παραμονή στην κατηγορία.

Ώρα 14:48 Η Ξάνθη προέρχεται από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες με Πανσερραϊκό εκτός (0-0), Ηρακλή εντός (3-3) και Βέροια εκτός (0-0), ενώ οι Θεσσαλονικείς στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις έχουν μία νίκη κόντρα στον Πιερικό με 1-0 και δύο ήττες κόντρα σε Αναγέννηση Καρδίτσας με 2-1 και Ολυμπιακό Β’ με 2-0.

Ώρα 14:55 Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Τσομπανίδης, Μιχαήλ, Φαζός, Ουνγιαλίδης, Τζανακάκης, Θυμιάνης, Διαμαντόπουλος, Τσιλιγγίρης, Τσέλιος, Τανζού, Βιθέντε.

Ώρα 15:02 Η ενδεκάδα του Απόλλωνα Πόντου: Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Σουντουρά, Ενομό, Ρούνεϊ, Αμπουντού, Παπαϊωάνου, Καλογέρης, Γκαετάν, Αμαραντίδης, Ιντζίδης.

Ώρα 15:11 Στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου η Ξάνθη είχε μείνει στη λευκή ισοπαλία με τον Απόλλωνα Πόντου στο γήπεδο του Μακεδονικού, αποτέλεσμα που την είχε απομακρύνει ακόμα περισσότερο από το κυνήγι της πρωτιάς.

Ώρα 15:18 Ο Βάιος-Στέφανος Καλατζής του συνδέσμου Θεσσαλίας ορίστηκε να διευθύνει την αναμέτρηση. Βοηθοί του είναι οι Σακκάς (Θεσσαλίας) και Μηνούδης (Πιερίας) και 4ος ορίστηκε ο Πολυχρόνης (Πιερίας).

Ώρα 15:25 Όλα έτοιμα για τη σέντρα.

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση.

5′ Στα υπόλοιπα παιχνίδια την ίδια ώρα:
Αλμωπός Αριδαίας – Πανσερραϊκός 0-0
Θεσπρωτός – Βέροια 0-0
Καβάλα – Ηρακλής 0-0
Νίκη Βόλου – Ολυμπιακός Β’ 0-0
Ολυμπιακός Βόλου – Απόλλων Λάρισας 0-0
ΠΑΟΚ Β’ – ΑΕΛ 0-0

7′ Σουτ του Διαμαντόπουλου και εντυπωσιακή επέμβαση του Πίτκα.

8′ Επικίνδυνη σέντρα του Τζανακάκη, αλλά ο Ιντζίδης πρόλαβε και απομάκρυνε πριν αυτή καταλήξει στον Διαμαντόπουλο.

22′ Καλή στιγμή με το σουτ του Τσέλιου, αλλά η μπάλα κοντράρει και ο κίνδυνος απομακρύνεται.

25′ Στα υπόλοιπα παιχνίδια την ίδια ώρα:
Αλμωπός Αριδαίας – Πανσερραϊκός 0-1
Θεσπρωτός – Βέροια 0-2
Ολυμπιακός Βόλου – Απόλλων Λάρισας 1-0
Πιερικός – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0

28′ Πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με τον Τσομπανίδη να απομακρύνει το σουτ του Ρούνεϊ εντυπωσιακά σε κόρνερ.

35′ Τελευταίο δεκάλεπτο στο πρώτο μέρος, πάντα στο 0-0.

45’+2′ Τέλος ημιχρόνου. ΑΟ Ξάνθη – Απόλλων Πόντου 0-0.

Ώρα 16:20 Αποτελέσματα ημιχρόνου:
Θεσπρωτός – Βέροια 0-3
Πιερικός – Αναγέννηση Καρδίτσας 2-0

46′ Σέντρα στο β’ μέρος.

55′ Δέκα λεπτά στο β’ μέρος, πάντα στο 0-0.

64′ Γκολ για τον Απόλλωνα Πόντου. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Σουντουρά σέντραρε και ο Ρούνεϊ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. ΑΟ Ξάνθη – Απόλλων Πόντου 0-1.

66′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΟΞ. Θυμιάνης και Τανζού αφήνουν τις θέσεις τους στους Δόρη και Γκάβριτς.

70′ Στα υπόλοιπα αποτελέσματα:
Θεσπρωτός – Βέροια 1-3
Καβάλα – Ηρακλής 1-1
Νίκη Βόλου – Ολυμπιακός Β’ 0-1
Ολυμπιακός Βόλου – Απόλλων Λάρισας 1-1
ΠΑΟΚ Β’ – ΑΕΛ 1-0
Πιερικός – Αναγέννηση Καρδίτσας 2-1

80′ Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς. Πάντα το προβάδισμα με 0-1 οι φιλοξενούμενοι. Αυξάνει την πίεση ο ΑΟΞ για να πετύχει ένα γκολ και να αποφύγει τουλάχιστον την ισοπαλία.

87′ Γκοοοολλλλ για την Ξάνθη. Ο Δόρης βγάζει ωραία κάθετη και ο Γκάβριτς με ωραίο πλασέ ισοφαρίζει σε 1-1. ΑΟ Ξάνθη – Απόλλων Πόντου 1-1.

89′ Γκοοοοολλλλλ για την Ξάνθη. Μέσα σε λίγα λεπτά ολοκληρώνεται η ολική ανατροπή με δυνατό σουτ του Τσέλιου. ΑΟ Ξάνθη – Απόλλων Πόντου 2-1.

90+3′ Τέλος αγώνα. ΑΟ Ξάνθη – Απόλλων Πόντου 2-1.

Ώρα 17:27 Τελικά αποτελέσματα:
Ολυμπιακός Βόλου – Απόλλων Λάρισας 2-1
ΠΑΟΚ Β’ – ΑΕΛ 2-0
Πιερικός – Αναγέννηση Καρδίτσας 2-2