Γ’ Εθνική: Το θρίλερ του υποβιβασμού και οι εναλλαγές ανά… γκολ και λεπτό την τελευταία αγωνιστική ημέρα

Καρέ-καρέ, βήμα-βήμα, λεπτό-λεπτό, γκολ-γκολ και… δάκρυ-δάκρυ. Ό,τι και να προτιμήσουμε, έσπασαν καρδιές την τελευταία αγωνιστική, 22η, στον 1ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής, αναφορικά με τέσσερις ομάδες, Δόξα Δράμας, Νέστο Χρυσούπολης (εντέλει ο χαμένος), Θερμαϊκό Θέρμης και Εθνικό Σοχού, αναφορικά με τις τρεις που σώζονται και τη μια που υποβιβάζεται.

Οι εναλλαγές και οι ανατροπές ήταν διαρκείς και τα 90 λεπτά στα τρία γήπεδα… ακατάλληλα για καρδιακούς. Βεβαίως, ουσιαστικά η Θέρμη, που μπήκε στην τελευταία μάχη από μειονεκτική θέση, μόλις στο 1′ βρέθηκε σε θέση σωτηρίας επιτυγχάνοντας τέρμα σε βάρος του Ορφέα Ξάνθηςκαι ουδέποτε την έχασε ως το τέλος.

Κάτι ανάλογο και για το Σοχό, που μπήκε από θέση ισχύος, είδε να βρίσκεται πίσω στο σκορ από τη Δόξα, αλλά ουδέποτε βρέθηκε σε… λεπτό υποβιβασμού, συνδυαστικά με τις εξελίξεις στον Ξηροπόταμο.

Αντίθετα, μεγάλη αγωνία πέρασαν οι “Μαυραετοί”, που από το 56΄ ως το 80΄ των αγώνων, για 24 ολόκληρα και… μαρτυρικά λεπτά, έβλεπαν το φάσμα του υποβιβασμού για πρώτη φορά μετά από 104 χρόνια “ζωής” πιο πιθανό από ποτέ, αφού σε αυτό το διάστημα εκείνοι ήταν στην 8η και… απαγορευμένη θέση.

Ο εφιάλτης βεβαίως εντέλει αποφεύχθηκε, με τους Καβαλιώτες να γυρνούν στο τοπικό μετά από 7 χρόνια και συνδυαστικά με όλα τα αποτελέσματα, ενώ και χρονικά το μεγαλύτερο διάστημα από τα 90λεπτα της αγωνιστικής ο Νέστος ήταν “κάτω” από τη γραμμή.

Αναλυτικά το χρονικό της τελευταιας δραματικής αγωνιστικής όπως το κατέγραψε ο Θεόφιλος Ψυχογιός στο μπλογκ soccerpractor:

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ “ΧΡΟΝΙΚΟ” ΤΗΣ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΕΝΤΡΑ…(ΕΠΕΦΤΕ Η ΘΕΡΜΗ)
5. Εθνικός Σοχού 30 (19-11)
6. Δόξα Δράμας 29 (23-17)
7. Νέστος Χρυσούπολης 29 (22-22)
8. Θερμαϊκός Θέρμης 29 (21-25)

ΜΕ ΤΟ 1-0 ΤΗΣ ΘΕΡΜΗΣ ΣΤΟ 1′ (ΕΠΕΦΤΕ Ο ΝΕΣΤΟΣ)
5. Θερμαϊκός Θέρμης 32
6. Εθνικός Σοχού 31
7. Δόξα Δράμας 30
8. Νέστος Χρυσούπολης 30

ME TO 1-0 TOY ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΥ ΣΤΟ 2΄ (ΕΠΕΦΤΕ Ο ΝΕΣΤΟΣ)
8. Νέστος Χρυσούπολης 29

ME TO 2-0 TOY ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΥ ΣΤΟ 7΄ (ΕΠΕΦΤΕ Ο ΝΕΣΤΟΣ)

ME TΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΝΕΣΤΟΥ ΣΕ 2-1 ΜΕ ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟ ΣΤΟ 19΄ (ΕΠΕΦΤΕ Ο ΝΕΣΤΟΣ)

ΜΕ ΤΟ 0-1 ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ ΔΡΑΜΑΣ ΣΤΟ ΣΟΧΟ ΣΤΟ 38΄ (ΕΠΕΦΤΕ Ο ΝΕΣΤΟΣ)
5. Δόξα Δράμας 32
6. Θερμαϊκός Θέρμης 32
7. Εθνικός Σοχού 30

ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΝΕΣΤΟΥ ΣΕ 2-2 ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟ ΣΤΟ 40΄ (ΕΠΕΦΤΕ Ο ΝΕΣΤΟΣ ΣΕ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ ΜΕ ΣΟΧΟ, ΛΟΓΩ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΤΕΡΜΑΤΩΝ)

ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΣΟΧΟΥ ΣΕ 1-1 ΜΕ ΤΗ ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ ΣΤΟ 50΄ (ΕΠΕΦΤΕ Ο ΝΕΣΤΟΣ, ΣΕ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ ΜΕ ΤΗ ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ)

ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΣΟΧΟΥ, ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ 2-1 ΜΕ ΤΗ ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ ΣΤΟ 56΄ (ΕΠΕΦΤΕ Η ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ)
5. Εθνικός Σοχού 33
7. Νέστος Χρυσούπολης 30
8. Δόξα Δράμας 29

ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΝΕΣΤΟΥ, ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ 2-3 ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟ ΣΤΟ 58΄ (ΕΠΕΦΤΕ Η ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ)
7. Νέστος Χρυσούπολης 32

ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ ΔΡΑΜΑΣ, ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ 2-2 ΣΤΟ ΣΟΧΟ ΣΤΟ 70΄ (ΕΠΕΦΤΕ Η ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ)
6. Νέστος Χρυσούπολης 32
7. Εθνικός Σοχού 31
8. Δόξα Δράμας 30

ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΥ, ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ 3-3 ΜΕ ΤΟ ΝΕΣΤΟ ΣΤΟ 80΄ (ΕΠΕΦΤΕ Ο ΝΕΣΤΟΣ ΣΕ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ ΜΕ ΤΗ ΔΟΞΑ)

ΜΕ ΤΟ 2-0 ΤΟΥ ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΦΕΑ ΞΑΝΘΗΣ ΣΤΟ 81΄ (ΕΠΕΦΤΕ Ο ΝΕΣΤΟΣ ΣΕ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ ΜΕ ΤΗ ΔΟΞΑ)

ΜΕ ΤΟ 4-3 ΤΟΥ ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΝΕΣΤΟΥ ΣΤΟ 83΄ (ΕΠΕΦΤΕ Ο ΝΕΣΤΟΣ)

ΜΕ ΤΟ 3-0 ΤΟΥ ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΡΦΕΑ ΞΑΝΘΗΣ ΣΤΟ 87΄ (ΕΠΕΦΤΕ Ο ΝΕΣΤΟΣ)

ΜΕ ΤΟ 5-3 ΤΟΥ ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΝΕΣΤΟΥ ΣΤΟ 95΄ (ΕΠΕΦΤΕ Ο ΝΕΣΤΟΣ)