Volley League: Προβάδισμα Γκαρά για τίτλο, 3-0 ο Παναθηναϊκός τον ΠΑΟΚ! Η ακτινογραφία της απόδοσης των Εβριτών στα πλέι όφ

Πραγματοποιήθηκε την Τεταρτη πλήρης αγωνιστικής στα πλέι οφ της Volley League με μεγάλο κερδισμένο τον Παναθηναϊκό που έκανε άλμα τίτλου, αφού νίκησε με 3-0 σετ τον ΠΑΟΚ και τον έθεσε εκτός τίτλου.

Για την ομάδα του Ανδρεόπουλου ως βασικός λίμπερο αγωνίστηκε ο Ορεστιαδίτης Δημήτρης Γκαράς (46% υπ. – 23% άριστες). Για τον ΠΑΟΚ ο Γιάννης Καλμαζίδης χρησιμοποίησε ως βασικό τον Ραφαήλ Κουμεντάκη, αλλά αυτός περιορίστηκε στους 6 πόντους (4/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 31% άριστες). Τα σετ της εύκολης όπως αποδείχθηκε νίκης του Παναθηναϊκού: 25-18, 25-21, 25-16 σε 79 λεπτά.

Πιο δύσκολα πήρε το τρίποντο και ο Ολυμπιακός απέναντι στον Μιλωνα με 3-1 σετ και καταδιώκει τον Παναθηναϊκού. Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-15, 25-16 σε 95 λεπτά. Για τον Ολυμπιακό ξεκίνησε στην εξάδα ο Νικολά Μιγιαήλοβιτς που σημείωσε 17 πόντους και ήταν δευτρος σκορερ για την ομάδα του (10/22επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 62%υπ., 38%αρ.) ενώ από τον πάγκο ο Ανέστης Δαλακούρας πρόσθεσε άλλον έναν (1/2επ., 57%υπ., 29%αρ.). Για τον Μίλωνα ο Βασίλης Μούχλιας ξεκίνησε βασικός και είχε 5 πόντους (3/16επ., 1 μπλοκ, 55%υπ., 41%αρ.).

Ζωντανός για τον τίτλο έμεινε και ο Φοίνικας Σύρου με το 3-0 επί της Κηφισιάς σε 76 λεπτά (25-22, 25-18, 25-19). Ο Τζούριτς σημείωσε 8 πόντους (3/10επ., 5 μπλοκ) ενώ καλή απόδοση είχε ως βασικό λίμπερο ο επίσης Ορεστιαδίτης Δημήτρης Κωνσταντινίδης (75%υπ., 62%αρ.). Για την Κηφισιά ο Ιβάν Μιχάλι είχε 9 πόντους (5/11επ., 4 μπλοκ) και ο Γρηγόρης Κοντοστάθης χρησιμοποιήθηκε ως βασικό λίμπερο (54%υπ., 15%αρ.).

Στη βαθμολογία ο Παναθηναϊκός έχει 28 βαθμούς και ακολουθεί ο Ολυμπιακός με 26, ο Φοινικας έφτασε τους 23 ενώ ο ΠΑΟΚ έμεινε στους 21 βαθμούς και τέθηκε ουσιαστικά εκτός μάχης τίτλου.