Α2 Γυναικών: Τέλος σε μια πετυχημένη σεζόν με ήττα από τους Πάνθηρες στην Καβάλα για την Ασπίδα Ξάνθης

Την ήττα με 64-47 γνώρισε η Ασπίδα Ξάνθης από τους Πάνθηρες στην Καβάλα, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της Α2 Γυναικών.

Η ομάδα της Ξάνθης εξασφάλισε με άνεση την παραμονή της με ρεκόρ 5-13, μετά την αποχώρηση της ΜΕΤΝ αλλά και την εικόνα της Ιερισσού που δεν είχε νίκη στο πρωτάθλημα.

Ως αναφορά την αναμέτρηση, η Ασπίδα Ξάνθης ήταν πολύ πιο ανταγωνιστική απ’ ότι δείχνει το τελικό +17 για τους Πάνθηρες. Η Ασπίδα Ξάνθης έκλεισε την τρίτη περίοδο με 4 πόντους πίσω με ένα σερί 0-8, μετατρόποντας το 45-33 σε 45-41.

Η ομάδα του Νεδήμ πλήρωσε το κακό ξεκίνημα στην 4η περίοδο, με τους Πάνθηρες με ένα σερί 15-2 να ανεβάζουν τη διαφορά στο +13 και το 60-43, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Κορυφαία σκόρερ του αγώνα η «καυτή» Μαμαλίκατζη με 19 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ διψήφια ήταν και η Μπουτσούκη με 10 και 2 τρίποντα. Για τις γηπεδούχες ξεχώρισε η Γαϊτάνη με 18 και τρία τρίποντα.

Διαιτητές: Φίλιος-Αναστασιάδης Γ.

Δεκάλεπτα: 20-9, 33-25, 45-41, 64-47

ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ (Καρατσομπάνης-Δασκαλάρας): Μουταφίδου 3, Παναγιωτίδου 2, Σπανίδου 2, Γαϊτάνη 18(3), Κελεμένη 13(1), Φραγκάκη, Δημητρακούδη 5(1), Συροπούλου, Κεσεσίδου 3, Γιαχολάρι 11(3), Αργυρού 7(1), Τασελαρίδου.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Νεδήμ Καρά Αχμέτ): Καραλίδου Σ. 6(1), Μπουτσούκη 10(2), Χάμον 4, Μπαϊρακτάρ, Μαμαλίγκατζη 19(3), Συμεωνίδου 2, Καραλίδου Β., Καρακώστα 6, Θεοδωρίδου, Χαλκίδου.