ΕΣΠΕΘΡ: Πρωταθλήτριες οι γυναίκες της ΑΕ Κομοτηνής! Λύγισαν στο τάι μπρέικ τις Αμαζόνες

Σε ένα συγκλονιστικό και με πολλές εναλλαγές παιχνίδι σε ένα κατάμεστο ΔΑΚ Ξάνθης, ΑΕ Κομοτηνής και Αμαζόνες σημειώσαν ένα τρομερό παιχνίδι, με τις Κομοτηναίες να κατακτούν τη μεγάλη νίκη και τον τίτλο του πρωταθλητή για φέτος.

Η ΑΕ Κομοτηνής, τυπικά φιλοξενούμενη στην αναμέτρηση, μπήκε πολύ καλά στο πρώτο σετ και κατάφερε να χτίσει από νωρίς διαφορά στο σκορ, καθώς διαμορφώθηκε το 7-11 με άσο. Η διαφορά εκτοξεύθηκε ακόμη περισσότερο έπειτα από επίθεση της ΑΕ Κομοτηνής για το 12-19, με τις Αμαζόνες να κάνουν προσπάθεια να μειώσουν σε 15-19, με την ΑΕ Κομοτηνής να γράφει το 17-25 και το 0-1 στα σετ, έχοντας πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση.

Σε ένα απίστευτο και ανατρεπτικό σετ, η ΑΕ Κομοτηνής ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα και κατάφερε να προηγηθεί με 6-12 και 11-17, δείχνοντας ότι μπορεί να κάνει εύκολα το 0-2. Βέβαια, η ομάδα του Μάκη Δημητριάδη είχε αντίθετη άποψη, με τις Αμαζόνες να κάνουν το 11-17, 22-22 και σε εκείνο το σημείο να τρέχουν ένα σερί 3-0 και να γράφουν το 1-1 με 25-22, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το τρίτο σετ για την ομάδα της ΑΕ Κομοτηνής, η οποία με καταιγιστικό ρυθμό κατάφερε να προηγηθεί με 6-12 και 10-20, και χωρίς να ανησυχήσει περισσότερο κατάφερε στο τέλος να γράψει το 1-2 με 11-25.

Με τον ρυθμό που τελείωσε το τρίτο σετ για την ΑΕ Κομοτηνής, ξεκίνησε και το τέταρτο με την φιλοξενούμενη Κομοτηνή να προηγείται πλέον 5-10 και να πλησιάζει όλο και πιο κοντά στην κατάκτηση της νίκης και του πρωταθλήματος. Οι Αμαζόνες όμως είχαν αντίθετη άποψη και με αντεπίθεση διαρκείας έφεραν τούμπα το ματς για το 21-18, η ΑΕ Κομοτηνής αντέδρασε, κάνοντας το 24-21, 24-24, αλλά οι Αμαζόνες με ψυχραιμία έστειλαν την αναμέτρηση στο πέμπτο σετ, γράφοντας το 2-2 με 26-24.

Στη ρώσικη ρουλέτα του πέμπτου σετ, οι δύο ομάδες έδωσνα πραγματική μάχη, με την ΑΕ Κομοτηνής να προηγείται με 3-6 αλλά τις Αμαζόνες να απαντάνε, κάνοντας το 11-10, στο πιο κρίσιμο σημείο του σετ και το 13-11. Η ομάδα του Δημήτρη Κιόσε έβγαλε αντίδραση και κάνοντας αρχικά το 13-13 και με δύο λάθη των Αμαζόνων έγραψε με σερί 0-4 το 13-15, κατακτώντας με 2-3 τη νίκη και τον τίτλο του πρωταθλήματος Γυναικών της ΕΣΠΕΘΡ, και μια θέση στα μπαράζ ανόδου στην Α2 Γυναικών, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Τα σετ: 17-25, 25-22, 11-25, 26-24, 13-15

ΑΜΑΖΟΝΕΣ ΜΑΙΣΤΡΟΥ (Μάκης Δημητριάδης): Σαχμπαζίδη, Τοκαμάνη, Μπαρή, Νάκου, Μάρτση, Οικονομίδου, Ουρεϊλίδου (Λ)/ Τσινταράκη (λ), Μόκαλη Γ. Μόκαλη Δ., Κολοκοτρώνη, Νούσια, Τενεδίου, Στουγιούδη

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Δημήτρης Κιοσσές): Κατσιμάνη, Πρίντεζη, Κιοσσέ, Κόγια, Κυλαδίτη, Βασιλειάδη, Νικολαϊδου, Κωτσοβού, Τσολακίδου, Ανδρεάδη, Φωλίνα, Καραλή (λ), Μπάρκουλα (λ)