Pre League: Πήρε το θρίλερ ο Άθλος Ορεστιάδας! Ραντεβού στον τελικό της Καλαμάτας

Τη μεγάλη νίκη πρόκριση επί της Καλαμάτας κατάφερε να πετύχει ο Άθλος Ορεστιάδας, δίνοντας παράταση στη σειρά των πλέι οφ για τις θέσεις 2-3, και πλέον το Σάββατο το ενδιαφέρον μεταφέρεται στην Καλαμάτα για τον τελευταίο αγώνα της σειράς.

Εκρηκτικός ο Άθλος Ορεστιάδας στο πρώτο σετ, μπήκε από νωρίς πολύ δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να επιβάλλει το ρυθμό του με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 15-12 έπειτα από επίθεση του Γκιγιέρμε, όπου με άσο του ίδιο το σκορ εκτοξεύθηκε στο 19-15. Σε εκείνο το σημείο οι Καλαματιανοί προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ, αλλά ο Άθλος με αποτελεσματικότητα στην επίθεση έγραψε το 25-19, κάνοντας έτσι το 1-0 στα σετ.

Η Καλαμάτα αντέδρασε άμεσα στο παιχνίδι, μπαίνοντας σαφώς βελτιωμένη στο δεύτερο σετ και με λύσεις στην επίθεση και παρότι βρέθηκε πίσω με 9-7 κατάφερε να προσπεράσει αρχικά με 16-19 και στη συνέχεια να γράψει το 1-1 στα σετ με 20-25.

Ο Άθλος πήρε τα ηνία της αναμέτρησης ξανά, σε ένα πολύ κρίσιμο σετ στο οποίο προηγήθηκε από την αρχή και έτσι δεν κοίταξε πίσω πότε. Αρχικά, οι Εβρίτες προηγήθηκαν με 5-2 και 12-11, το οποίο αμέσως έγινε 17-17, με τους Καλαματιανούς να ισοφαρίζουν σε 18-18. Από την ισοφάριση εκείνη ο Άθλος έτρεξε ένα τρομερό σερί και μετά το 21-19, έκανε το 2-1 με 25-22.

Στο πιο κομβικό σετ της αναμέτρησης οι δυο ομάδες έπαιξαν ενα απο τα καλύτερα σετ, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Η Καλαμάτα προηγήθηκε με 8-14, αλλα ο Άθλος καταφερε να κάνει το 18-18. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 20-23 αλλα νέα αντίδραση του Άθλου έκανε το σκορ 23-23, με την Καλαμάτα να ειναη καλυτερη στα κρίσιμα σημεία και να ισοφαρίζει σε 2-2 με 26-28.

Τα πάντα θα κρινόντουσαν στο πέμπτο σετ, όπου όποια ομάδα ήταν πιο σταθερή θα επικρατούσε. Αυτός ήταν ο Άθλος, o οποίος με απίστευτο καταιγιστικό ρυθμό κατάφερε να προηγηθεί με 8-2, πριν την αλλαγή τερέν. Η Καλαμάτα έπαιξε το τελευταίο της χαρτί και κατάφερε να μειώσει σε 11-8, αλλά η απάντηση του Άθλου ήταν κατάκτηση του σετ με 15-10, όπου έδωσε και τη νίκη με 3-2 και την ισοφάριση της σειράς.

Τα σετ: 25-19, 20-25, 25-22, 26-28, 15-10

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΣ (ΘΟΔΩΡΗΣ ΧΟΥΣΙΔΗΣ): Γκιγιέρμα, Φερείρα, Ριζόπουλος, Καψαλιάρης, Αλεξάκης, Στοϊλούδης/ Διαμαντίδης (λ), Σκαρλατίδης, Ράπτης