Α2 Ανδρών: Το σήκωσαν με την πρωταθλήτρια ΧΑΝΘ στην Αλεξανδρούπολη κόντρα στους Κύκλωπες Ανδρεαδάκης και Τζινεβής

Με ήττα από την πρωταθλήτρια ΧΑΝΘ 26-40 στην Αλεξανδρούπολη αποχαιρέτησαν την σεζόν στον Βόρειο Ομιλο της Α2 οι Κύκλωπες.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαχρήστου μέχρι το πεντάλεπτο ήταν κοντά στο σκορ (2-3), με τους πρωταθλητές να ξεφεύγουν 6-10 στο 15′ και 10-19 στο 25′ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 13-20. Η διαφορά μετά το 40′ πέρασε τα δέκα τέρματα με το τελικό 26-40 να αποτυπώνει την διαφορά των ομάδων στο γήπεδο.

Η ΧΑΝΘ ισοβάθμησε με τον Φοίβο στην κορυφή του Βορείου Ομίλου της Α2, αλλά, ανεβαίνει στην Handball Premier με καλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια και θα παίξει για 13η χρονιά στη μεγάλη κατηγορία, από όπου υποβιβάσθηκε την περίοδο 2018-2019.

Πρώτος  σκόρερ του αγώνα ο Σαρηγιαννίδης της ΧΑΝΘ, με 11 γκολ, ενω οι πρώην Κύκλωπες Πάνος Ανδρεαδάκης και Κώστας Τζινεβής είχαν 6 και 4 γκολ, αντίστοιχα. Από τους Εβρίτες 7 είχαν οι Χαραλαμπίδης και Πιστόλας.

Δεκάλεπτα : 5-6, 9-14, 13-20 (ημίχρονο), 19-28, 22-34, 26-40.

Διαιτητές : Μπέτμαν-Ουζούνης.

ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαχρήστου): Σ.Καραβασίλης,  Β.Καραβασίλης, Χαραλαμπάκης 1, Ναβροζίδης 5, Λαϊλισίδης , Οικονόμου, Χαραλαμπίδης 7, Μπλίντοφ 2, Πιστόλας 7, Γκαράς 3, Γουλιόπουλος 1, Πέξας, Νικολαϊδης.

ΧΑΝΘ (Ναουμίδης):  Αντωνίου, Μηλόπουλος , Πετρίδης 1, Μπίλλιας 1, Τσαγκαράκης 2, Γιαννακίδης 1, Σαρηγιαννίδης 11, Κωστόπουλος, Βασιάδης 6, Ανδρεαδάκης 6, Πάντζιος 4, Καράγγελος 2 , Τζινεβής 3, Τσιρογιάννης 1, Βαρδάκας 1,  Παπαδόπουλος 1.