Super League 2: Ανέβηκε 3η σε τριπλή ισοβαθμία η Ξάνθη με τον βαθμό στη Λάρισα, ξεκόλησε από το τέλος η Καβάλα! Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο Απόλλων Πόντου επιβλήθηκε με 3-0 του Ηρακλή στην Ευκαρπία, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2.

Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, κρίθηκε στο διάστημα 38’-39’. Οι «ροσονέρι» άνοιξαν το σκορ με σουτ του Γκατεάν Κουακού και, προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, διπλασίασαν τα τέρματά τους με κεφαλιά του Ρούνεϊ Βακεμβάι.

Ο «Γηραιός», που λόγω τιμωρίας του Κώστα Γεωργιάδη είχε στον πάγκο τον Βαγγέλη Ντίσιο, είχε την ευκαιρία να μπει ξανά στο παιχνίδι, αλλά η προσπάθεια του Γκερόν Τότσκα στο 78’ σταμάτησε στο δοκάρι. Στις καθυστερήσεις ο Ούλριχ Ενομό έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα για τον Απόλλωνα Πόντου.

Στις Σέρρες, ο Πανσερραϊκός έφερε τα πάνω-κάτω, κερδίζοντας με 2-1 την Αναγέννηση Καρδίτσας. Οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν με τον Μιγκέλ Μπιανκόνι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο ο σκόρερ αποβλήθηκε στο 76ο λεπτό.

Τα «λιοντάρια» έφτασαν στην ισοφάριση στο 51’, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χικάμ Κανίς και ολοκλήρωσαν την ανατροπή με τον ίδιο τρόπο και τον ίδιο σκόρερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το αποτέλεσμα αυτό μάλιστα βοήθησε την Ξάνθη που αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τον Απόλλων Λάρισας στην Φιλιππούπολη να ανέβει δυο θέσεις, αφού έπιασε την Καρδίτσα αλλά και τη Νίκη Βόλου στους 44 βαθμούς και ευνοείται στην τριπλή ισοβαθμία μαζί τους.

Πιο πάνω είναι μόνον η Βέροια που είχε ρεπό και η ΑΕΛ που νίκησε δύσκολα με 1-0 τον Θεσπρωτό. Τέλος, σπουδαίας σημασίας νίκη, στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην κατηγορία, πήρε η Καβάλα στα Τρίκαλα.

Ο ΑΟΤ είχε δοκάρι στο 66’ σε απευθείας χτύπημα φάουλ του Παντελή Ριζογιάννη, αλλά οι «αργοναύτες» έφτασαν στο «τρίποντο» χάρη στα δύο γκολ του Καγιούμπι (78’, 90’+5’) και ξεκόλλησαν για πρώτη φορά στη σεζόν από την τελευταία θέση της κατάταξης.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

SUPER LEAGUE 2 – ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 28ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Ολυμπιακός ΣΦΠ Β’ – Πιερικός        3-0  (19′ Μαρίνος, 50′ Κωστή, 90+3′ Μπα)
Ολυμπιακός Βόλου – Νίκη Βόλου       1-2  (77′ Σιαφά – 25′ Κάσσος, 45+2′ Τσουκαλάς)
ΠΑΟΚ Β’ – Αλμωπός Αριδαίας          0-1  (8′ Ρόβας)
ΠΟΤ Ηρακλής – Απόλλων Πόντου        0-3 (39′ Κουάκου, 40′ Ρούνεϊ, 90+1′ Ενομό)
Πανσερραϊκός – Αναγέννηση Καρδίτσας 2-1 (51′ πεν., 90+1′ πεν Κανίς – 44′ Μπιανκόνι)
Απόλλων Λάρισας – ΑΟ Ξάνθη          0-0
ΑΟ Τρίκαλα – ΑΟ Καβάλα              0-2 (78′, 90+4′ Καϊούμπι)
ΑΕ Λάρισα- Θεσπρωτός 1-0 (87′ Κούστα)
Ρεπό: ΝΠΣ Βέροια