Pre League: Ήττα από τον Πιερικό για την ΑΕ Κομοτηνής – Στα πλέι άουτ με Άρη για την παραμονή

Την ήττα στην Κατερίνη γνώρισε η ΑΕ Κομοτηνής με 3-0, για την τελευταία αγωνιστική της Α Φάσης των πλέι άουτ της Pre League Ανδρών.

Οι Κατερινιώτες μπήκαν από το πρώτο σετ με καλύτερο ρυθμό και σωστές επιλογές και έτσι ευτύχησαν να προηγηθούν με 1-0 και 25-17, βάζοντας από νωρίς βάσεις νίκης.

Βάσεις τις οποίες στερέωσε ακόμη περισσότερο στο δέυτερο σετ, όπου με καταιγιστικό ρυθμό και λύσεις σε επίθεση και σερβίς, κατάφερε να κάνει το 2-0 με 25-14.

Το τρίτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να έχουν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, με την ομάδα του Ηλία Κρεούζη να παίζει τα ρέστα της για να μείνει στο παιχνίδι, όπου το σετ έληξε στο απίστευτο 32-30, για τον Πιερικό, με τους Κατερινιώτες να παίρνουν μια εύκολη σχετική νίκη, παραμένοντας και του χρόνου στην Pre League.

Αντίθετα, η ΑΕ Κομοτηνής θα αντιμετωπίσει τον Άρη στα δεύτερα πλέι άουτ για τη θέση 7, η οποία οδηγεί στην Α2 Ανδρών.

Τα σετ: 25-17, 25-14, 32-30.

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Σκαρλατίδης, Κυριακίδης, Ζαΐμης, Ματέους, Χοσέλου, Άρμπυρος, Πάντσιος (λ)/ Πετρίδης (λ), Γκόνας, Παπάζογλου