Α2 Γυναικών: Νέα εκτός έδρας ήττα για τον Φοίνικα Αλεξανδρούπολης από την ΕΑ Λάρισας

Νέα εκτός έδρας ήττα σημείωσε ο Φοίνικας Αλεξανδρούπολης στην Λάρισα, χωρίς όμως να κινδυνεύει για υποβιβασμό.

Η ΕΑ Λάρισας μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ και έκανε από νωρίς διαφορά με την ομάδα του Τσουλκανάκη να προσπαθεί να πλησιάζει αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και έτσι το 1-0 έγινε με 25-21.

Ο Φοίνικας Αλεξανδρούπολης αντέδρασε άμεσα και έφερε το ματς στα ίσα, φτιάχοντας από νωρίς τη δική του διαφορά, κάνοντας έτσι το 1-1 με 20-25.

Η ΕΑ Λάρισας πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ, βρίσκοντας καλύτερες λύσεις στην επίθεση και με μεγαλύτερη αποτελεσμάτικοτα, με συνέπεια το 2-1 να γίνει με 25-20.

Τρομερό ντέρμπι έγινε στο τέταρτο σετ, με τις δύο ομάδες να έχουν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, με καμιά από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει και έτσι σε ένα πολύ οριακό σετ, η ΕΑΛ έκανε το 3-1 με 26-24 και έτσι πήρε το τρίποντο, με τον Φοίνικα σημειώνει δεύτερη συνεχή ήττα χωρίς όμως να κινδυνεύει για υποβιβασμό στα πλέι άουτ.

Τα σετ: 25-21 20-25 25-20 26-24

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Δημήτρης Τσουλκανάκης): Νικολαΐδου, Παπαστεφάνου, Ξανθή, Σωτηρίου, Διαμάντη, Κοντογιαννόγλου (λ), Δαλλή, Βούλγαρη, Παπαβασιλείου