Α2 Γυναικών: Λύγισε στο ται μπρέικ από τα Γιάννενα η Νίκη Αλεξανδρούπολης

Παραλίγο να πετύχει την πρώτη εκτός έδρας νίκη της και με μεγάλη ανατροπή η Νίκη Αλεξανδρούπολης στα Γιάννενα, λυγίζοντας τελικά στο τάι μπρεικ.

Τα Γιάννενα ξεκίνησαν πολύ καλά στο πρώτο σετ, πήραν μικρή διαφορά, με τη Νίκη να ροκανίζει σιγά – σιγά το σκορ, φέρνοντας στα ίσα το ματς στο 23-23, όπου οι δύο ομάδες πήγαν χεράκι μέχρι και το 26-26, με τις γηπεδούχες να δείχνουν ψυχραιμία και να κάνουν το 1-0 με 28-26.

Έχοντας κάνει το 1-0 σε ένα κρίσιμο σετ, τα Γιάννενα με την φόρα που είχαν κατάφερε να προηγηθούν και από νωρίς στο δεύτερο και έτσι να φτάσουν στο 2-0 με 25-17, μια ανάσα μακριά από την καθαρή νίκη.

Σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση της ομάδας του Σάκη Μουστακίδη, η οποία ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση τους και με ένα εξαιρετικό μείωσε αρχικά σε 1-2 με 18-25.

Συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό οι Εβρίτισες, πάτησαν από νωρίς γκάζι και στο τέταρτο και με λύσεις σε επίθεση και καλό σερβίς, ισοφάρισαν σε 21-25, στέλνοντας το ματς στο ταί μπρεικ.

Τα σετ: 28-26, 25-17, 18-25, 21-25, 15-13

NΙΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Μπαρή, Χατζηχαραλάμπους, Προφαντή, Σαράντη, Καραμιχάλη, Παπάζογλου, Καρμπάση (λ) / Πασπαλά (λ), Λαμπρίδου, Αφεντουλίδη, Στεφάνου, Aθανασοπούλου