A2 Ανδρών: Κατώτερη των προσδοκιών στο κρίσιμο ματς της Αξιούπολης η Ασπίδα Ξάνθης και περιμένει αντίπαλο για τα μπαράζ

Δεν κατάφερε να πάρει την νίκη όπως ήθελε στην Αξιούπολη για να αποφύγει τα μπαράζ παραμονής η Ασπίδα Ξάνθης καθώς ηττήθηκε 26-19 από τον Αλέξανδρο Αξιούπολης σε ματς για την 4η και τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ (2ος όμιλος) της Α2 Ανδρών.

Οι Ξανθιώτες εμφανίστηκαν κάκιστοι στο ξεκίνημα, με κακή επίθεση και βρίσκονταν στο -5 στο 15′ με 7-2, μειώνοντας 11-7 στο 25′ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 14-10. Στην επανάληψη, η Ασπίδα μείωσε 15-12 στο 35′ αλλά η ξέφυγε 19-13 στο 40′, 22-14 στο 50′ με το τελικό 26-19 να στελνει στα μπαράζ τους ξανθιώτες με τον 3ο της Β’ Εθνικής πιθανότατα την ακαδημία Hoop.

Από την Ασπίδα 6 γκολ είχε ο Αγαθόνικος και 4 ο Φραγκούλης, ενω από τον Αλέξανδρο 7 είχε ο Κέφαλος.

Δεκάλεπτα: 6-2, 10-5, 14-10 (ημίχρονο), 19-13, 22-14, 26-19

Διαιτητές: Βαγγελτζίκης – Τορνικίδης

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ: Παπαρήγας, Στεφανίδης, Παπαρίδης, Καραπείδης 6, Ζιάρας, Κουρούπης Λ. 2, Δουλούμπακας, Τσορλίνης 3, Καρακασίδης, Κέφαλος 7, Τουλκερίδης 6, Γουβιανάκης, Καϊσίδης, Λασκαρούδης 1, Μουτούδης, Καραγιάννης 1

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Αγαθόνικος 6, Χασμάς, Φραγκούλης 4, Παπαδόπουλος, Σαλήογλου 1, Ναθαναηλίδης 1, Μπέτζιος, Μόσχος, Μαρκοπουλιώτης 2, Λευθέρης 1, Θεοδωρόπουλος 3, Κλωμενίδης, Βασιλακόπουλος 1