Pre League: Ήττα και από τον Αιγιαλέων για την ΑΕ Κομοτηνής – Δεν πέρασε το τεστ πριν τα πλέι αουτ

Δεν τα κατάφερε η ΑΕ Κομοτηνής απέναντι στον Αιγιαλέων, αντίπαλο τον οποίο πιθανότατα να πετύχει στα πλέι άουτ παραμονής.

Μια αναμέτρηση χωρίς ενδιαφέρον για την ΑΕ Κομοτηνής, κυρίως για τον Αιγιαλέων, με τις δύο ομάδες να ξεκινάνε πολύ καλά στο πρώτο σετ και να πηγαίνουν πόντο – πόντο μέχρι και το τέλους του σετ. Η ΑΕ Κομοτηνής παρότι προηγήθηκε με 24-23, έχασε το προβάδισμα αλλά και το σετ με 24-26, με τον Αιγιαλέων να ανοίγει το σκορ με 0-1.

Έχοντας πάρει το προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εξαιρετικά στο δεύτερο σετ και με φοβερό ρυθμό στην επίθεση και στο σερβίς κατάφεραν να πάρουν διαφορά με 6-12. Ο Αιγιαλέων δεν σταμάτησε σε κανένα σημείο, με την ΑΕ Κομοτηνής να μην βρίσκει αντίδοτο και έτσι το 0-2 έγινε με 15-25.

Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη έβγαλε σημαντική αντίδραση στο τρίτο σετ, με αποτέλεσμα να πατήσει καλύτερα στην αρχή και να προηγηθεί με 13-11 και 15-11. Η ομάδα από την Πελοπόννησο μάζεψε τη διαφορά στο 18-15, αλλά νέο ξέσπασμα της ΑΕ Κομοτηνής, έδωσε προβάδισμα με 21-17, με αποτέλεσμα να γίνει το 1-2 με 25-21.

Η αντίδραση της ΑΕ Κομοτηνής δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο Αιγιαλέων, αρκετά πιο συγκεντρωμένος και με περισσότερες λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε με 13-17 και 19-24, με την ΑΕ Κομοτηνής να αντιδρά να κάνει το 22-24, αλλά ο Αιγιαλέων τελείωσε την αναμέτρηση με επίθεση για το 22-25 και το 1-3.

Ο Αιγιαλέων έφτασε τους 17 βαθμούς, η ΑΕ Κομοτηνής παρέμεινε 5η, και περιμένει την τελευταία αγωνιστική να μάθει τον αντίπαλο της στα πλέι άουτ για το τελευταίο εισιτήριο σωτήριας.

Τα σετ: 24-26, 15-25, 25-21, 22-25

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Σκαρλατίδης, Κυριακίδης, Ζαΐμης, Ματέους, Χοσέλου, Άρμπυρος, Πάντσιος (λ)/ Πετρίδης (λ), Γκόνας, Παπάζογλου