Γ’ Εθνική: Έκανε το χρέος του κόντρα στον ουραγό Ζέφυρο ο Αρίων Ξάνθης!

Τη νίκη με 61-42 πανηγύρισε ο Αρίων Ξάνθης κόντρα στον Ζέφυρο στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλο το πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να πηγαίνουν μπροστά στο σκορ στην ανάπαυλα με την ελάχιστη τιμή της διαφοράς (28-29).

Οι παίκτες του κόουτς Θερμού με εξιαρετική άμυνα στο 3ο δεκάλεπτο και μόλις 7 πόντους παθητικό πάτησε γκάζι και καθάρισε την υπόθεση νίκη στην τελευταία περίοδο, ανεβάζοντας τη διαφορά στις τάξεις των 20 πόντων.

Δεκάλεπτα: 15-14, 28-29, 44-36, 61-42

Διαιτητές: Κανελλίδης-Μιχέλη

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ (Θερμός-Παπαδόπουλος): Γρούδος 12(1), Θεοδωρίδης 9(1), Μπουτσακτσί 10, Σαββουλίδης 3(1), Κουρτίδης 2, Ράπτης, Καρανικολιδης 4, Μελαδιανός 7(1), Τσίτσος 4, Κλωνάρας, Χριστοφορίδης 10.

ΖΕΦΥΡΟΣ (Δεμερτζής): Τσέφος 2, Γκοτζαμανίδης 19, Ζόγκου, Κώνστας 5, Ζάγκας 6, Τσάμογλου 3, Στρατίδης, Τσίγκας 7(1).