ΕΠΣ Έβρου: Πήρε το ντέρμπι της πόλης ο Ιπποκράτης και το δώρο τίτλου από το Νεοχώρι! Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία στην Α’ Κατηγορία

Με τρία παιχνίδια για την 14η αγωνιστική άνοιξε το πρωτάθλημα στην Α’ ΕΠΣ Έβρου.

Ο Ιπποκράτης δυσκολεύτηκε λίγο στο α’ ημίχρονο απέναντι στο μαχητικό Εθνικό αλλά κατάφερε να πετύχει γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ενώ στο β’ ξεμπλόκαρε και πέτυχε αλλά τρία και πήρε άλλη μια νίκη αποδεικνύοντας ότι είναι το απόλυτο φαβορί για το πρωτάθλημα. Ο Εθνικός από νωρίς βρέθηκε να παίζει με 10 ποδοσφαιριστές.

Στα άλλα δύο παιχνίδια είχαμε νίκες των γηπεδούχων με το ίδιο σκορ. Ο ΑΟ Νεοχωρίου του Χρήστου Μαυράκη σημείωσε το μοναδικό τέρμα με την συμπλήρωση της μιας ώρας με τον Κυλιτζίδη που διατήρησε μέχρι το τέλος και ισοβαθμεί στην 5η θέση με την Θράκη Φερών. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι στο β’ μέρος και δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και απομακρύνθηκαν κι άλλο από την πρώτη θέση.

Το ίδιο αποτέλεσμα είχαμε και στις Καστανιές με τον Άρδα να πετυχαίνει ένα γρήγορο γκολ μόλις στο 7ο λεπτό απέναντι στην Θράκη Φερών. Έτσι ο Άρδας πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς και μείωσε στον 1 βαθμό από τους φιλοξενούμενους της Θράκης Φερών.

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 14ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
ΑΟ Νεοχωρίου – Ατρόμητος Άβαντα 1-0 (60′ Κυλιτζίδης)
Άρδας Καστανέων – Θράκη Φερών 1-0 (7′ Γ. Κουτέρης)
Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης 0-4 (44′ Καλτσάς, 62′ Τζελέπης, 75′ Γκουντενούδης, 78′ Σιμτσάκης)