Α2 Γυναικών: Το διεκδίκησε στα ίσα αλλά γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες στην Καλαμαριά η Ασπίδα Ξάνθης

Την ήττα με 66-55 γνώρισε η Ασπίδα Ξάνθης στην Καλαμαριά από τον Απόλλωνα, για την 13η αγωνιστική της Α2 Γυναικών.

Η Μαμαλίκατζη έκανε τη διαφορά για άλλη μια φορά με 15 πόντους και 2 τρίποντα, με την Ασπίδα να διεκδικεί μέχρι το τέλος τη νίκη αλλά να χάνει στις λεπτομέρειες με μια διαφορά της τάξης των 11 πόντων, που διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά.

Κορυφαίες για τις γηπεδούχες η Μιχαηλίδου με 22 πόντους και 3 τρίποντα και η Γιαντζακλίδου με 16 και 2 τρίποντα.

Διαιτητές: Ντίγκο-Σταμπουλής

Δεκάλεπτα: 19-11, 31-26 (ημίχρονο), 44-42, 66-55 (τελικό)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Κασικτσόγλου): Μαραβέγια 6(2), Δημητροπούλου 4, Μοδέα 4, Σένκα, Σπύρου, Δαιμονάκου 2, Τσαπόγα 10, Μιχαηλίδου 22(3), Γιαννακάκη, Σακκά 2, Γιαντζακλίδου 16 (2).

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Καρά Αχμέτ, Μπουτσούκη 11(1), Μπαϊρακτάρ, Tονικίδου 6(1), Αντώνογλου 10, Μαμαλίκατζη 15(2), Καραλίδου Β., Χαλκίδου, Συμεωνίδη 8, Θεοδωρίδου, Καρακώστα 5.