Pre League: Καταιγιστική η ΑΕ Κομοτηνής – Τρίποντο ανάσα απέναντι στον Πανιώνιο

Μεγάλη εμφάνιση της ΑΕ Κομοτηνής, στην πρεμιέρα του διαγώνιου Χοσέλο με τους “κιτρινόμαυρους”, και νίκη ανάσα με 3-1 επί του Πανιωνίου.

Η ΑΕ Κομοτηνής είδε τον Πανιώνιο να μπαίνει εξαιρετικά στο πρώτο σετ, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 10-16, με τους φιλοξενούμενους να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους και να κάνουν το 0-1, με 19-25.

Το δεύτερο σετ ήταν η αρχή της αντεπίθεσης για την ΑΕ Κομοτηνής, η οποία με σέρβις και κόντρα επίθεση, κατάφερε να κάνει το 12-11, 20-13, ισοφαρίζοντας άμεσα σε 1-1 με 25-19.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ ο Πανιώνιος μπήκε πιο συγκεντρωμένος και έκανε από νωρίς μικρή διαφορά με 2-5, με την ΑΕ Κομοτηνής να απαντά σε 9-9 και 10-9, παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 17-16, όπου ένα απίστευτο σερί της ΑΕ Κομοτηνής έγραψε το 25-19 και το 2-1.

Με τον αέρα των δύο σετ, η ομάδα του Ηλία Κρεούζη ήταν καταιγιστική από την αρχή του σετ και μετά το 6-6, προηγήθηκε με 12-7 και 18-10, ολοκληρώνοντας έτσι το σετ με 25-15 και παίρνοντας τη σπουδαία νίκη με 3-1.

Τα σετ: 19-25, 25-19, 25-19, 25-15

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Xoσέλο, Ματέους, Σκαρλατίδης, Γκόνας, Δουκίδης, Ζαϊμης/ Πάντσιος (λ), Παπάζογλου, Πετρίηδς (λ), Άρμπυρος

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Αργύρης Ψάρας): Σαλωνίτης, Γιαννόπουλος, Χατζηνικολάου, Κωνσταντινίδης, Κάλφας, Φύτρος/ Κουτσούρης (λ), Βασιλακόπουλος, Κλαυδιανός, Καφούρος (λ)