Α2 Ανδρών: Έστω και δύσκολα έκανε το 2/2 επί της Προσοτσάνης η Ασπίδα και περιμένει τα πλέι άουτ

Το 2 στα 2 κόντρα στην ομάδα της Προσοτσάνης έκανε η Ασπίδα Ξάνθης που επικράτησε με 30-25 στο Αμοιρίδειο.

Η ομάδα της Ασπίδας με τον Νίκο Πατσατζή στον πάγκο αντί του Θόδωρου Βαφειάδη τα βρήκε δύσκολα στην αρχή της αναμέτρησης απέναντι σε μια ομάδα που είχε μόνο ήττες και αφού πέρασε μπροστά μετά το 20′ όπου ήτανε πίσω με 10-11 δεν ξανακοίταξε και είχε έστω και οριακό προβάδισμα στο σκορ

Το ημίχρονο έληξε 17-15 με την Ασπίδα να ξεφεύγει 3 γκολ (21-18) στο 30′ ωστόσο οι Δραμινοί παρακολουθούσαν το σκορ μέχρι το 55′ (26-24), με τους Ξανθιώτες να επιβεβαιώνουν στο τέλος την ανωτερότητά τους και να επικρατούν 30-25.

Από την Ασπίδα ο Μαρκουπουλιώτης είχε 7 γκολ, 6 ο Θεοδωρόπουλος, 5 ο Αγαθόνικος και Φραγκούλης είχε 4, ενώ από την Προσοτσάνη 6 είχε ο Καραμούδας και 4 ο Φιλίππου.

Αυτός ήταν ο τελευταίος αγώνες για τους γηπεδούχους για την κανονική περίοδο αφού την τελευταία αγωνιστική έχουν ρεπό, περιμένοντας τα πλέι άουτ του υποβιβασμού που θα ξεκινήσουν τον επόμενο μήνα.

Πεντάλεπτα: 4-3 7-6, 8-9 10-11, 14-12, 17-15 (ημίχρονο), 18-16, 21-18, 22-21, 25-23, 26-24, 30-25(τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Παρασκευούδης – Ουζούνης

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Αγαθόνικος 5, Ασκεπίδης 1, Βασιλακόπουλος 2, Θεοδωρόπουλος  6, Εποιμενίδης, Λευθέρης, Λιόντος 2, Μαρκοπουλιώτης  7, Μόσχος, Μπέτζιος, Ναθαναηλίδης  2, Παπαδόπουλος  1, Πατσατζής, Σαλήογλου, Φραγκούλης 4

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Βασιλείου, Φιλίππου  4, Μπουλούκης 2, Καραμούδας  6, Τσεπενέκης 3, Σαββίδης 2, Μαργαριτίδης, Δρανόβαλης  3, Κοτζαπαναγιώτης 2, Νάνος, Στεργιάκος  3