ΕΠΣ Έβρου: Με το δεξί στο 2022 ο Ορέστης Ορεστιάδας! Η νέα βαθμολογία της Α’ Κατηγορίας

Το 2022 μπήκε με τον ιδανικότερο ποδοσφαιρικό τρόπο για την ομάδα του Ορέστη Ορεστιάδας μιας και νίκησε εκτός έδρας τον ΑΟ Νεοχωρίου στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Παναγιώτη Μυλωνά πέτυχε 4 τέρματα και έφυγε νικήτρια από το Νεοχώρι στο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής που είχε αναβληθεί. Με τη νίκη τους αυτή ανέβηκαν στην 1η θέση ισοβαθμώντας με τους Ιπποκράτη Αλεξανδρούπολης (σε δέκα παιχνίδια) και Ατρόμητο Άβαντα.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8′ με τον Τσομπανούδη «Τσιρίλο» που ήταν και το αποτέλεσμα του α’ ημιχρόνου. Στο β’ ημίχρονο μπήκαν πιο φουριόζοι και αποφασιστικοί καταφέρνοντας να πετύχουν άλλα 3 τέρματα, στο 49′ με τον Ανδρεάδη, στο 56′ με Σταματόπουλο και τέλος στο 68′ με τον Μπακογιάννη. Με τον δείκτη να γράφει το τελικό αποτέλεσμα στο 4-0.