Κύπελλο Ελλάδας: Πήρε στο τάι μπρέικ με ανατροπή την πρόκριση στην Τούμπα η ΑΕ Κομοτηνής

Σπουδαία πρόκριση στην έδρα της Ένωσης Τούμπας πήρε η ΑΕ Κομοτηνής για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας, στο ταί μπρείκ σε μια αναμέτρηση για γερά νεύρα.

Οι “κιτρινόμαυροι” που αγωνίστηκαν χωρίς τις μεταγραφές τους Γιάννη Σκαρλατίδη και Ηρακλή Πάντσιο και λίμπερο τον Αλεξανδρο Πετρίδη, είδαν τους γηπεδούχος να μπαίνουν εξαιρετικά στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να κάνουν το 1-0 με 25-22, παρα το γεγονός πως μείωσε 24-22 από 24-19, γεμίζοντας προβληματισμό την πλευρά του Ηλία Κρεούζη.

Παρ΄όλα αυτά, η ΑΕ Κομοτηνής βρήκε αντίδραση, ούσα καλύτερη στα κρίσιμα σημεία, έκανε την ανατροπή, κατακτωντας άνετα τα δυο σετ με 19-25 και 16-25. Στο δεύτερο προηγήθηκε 7-13, 12-21 και παρά το σερί 4-0 της ΜΕΝΤ έκανε το 19-25. Στο τρίτο σετ η AEK πήρε νωρίς προβάδισμα 7-12, 10-19 κάνοντας ανετα το 1-2 με 16-25.

Η Ένωση Τούμπας έπαιξε το τελευταίο της χαρτί στο τέταρτο σετ και δικαιώθηκε, παίζοντας και για τον κεντρικό της Μωρέ που τραυματίστηκε στο 2-2 και αποχώρησε από τον αγώνα. Το σετ είχε μεγάλο σασπενς οι Τουμπιώτες προηγήθηκαν 9-5, η Κομοτηνή ισοφάρισε 9-9, αλλά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 15-10 και 22-19. Εκεί η ΑΕΚ αντέδρασε 22-22, το ματς πήγε πόντο πόντο με το τελίκό 26-24 να στέλνει τις ομάδες στο ταί μπρεικ.

Στο κρίσιμο πέμπτο σετ, οι αθλητές του Ηλία Κρεούζη ήταν πήγαν να αυτοκτονήσου αφού σοβαροί και το 4-8 και το 6-9 έγινε 12-11, αλλά με ένα σερί οι Θρακιώτες έκαναν το 2-3 με 12-15.

Πλέον, η ΑΕ Κομοτηνής θα μάθει τον επόμενο αντίπαλο της στην κλήρωση της Παρασκευής.

Τα σετ: 25-22, 19-25, 16-25, 26-24, 12-15

AE KOMOTHNHΣ (Ηλίας Κρεούζης): Ανδρεάδης, Ματέους, Κυριακίδης, Παπάζογλου, Ζαϊμης, Γκόνας/ Πετρίδης (Λ), Άρμπυρος, Χατζόπουλος