LIVE από το Αλκαζάρ για την 10η αγωνιστική της SL2: ΑΕΛ – ΑΟ Ξάνθη

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη στον αγώνα AEΛ – AO Ξάνθη και παράλληλα θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη και στα υπόλοιπα παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής του Βορείου ομίλου της Super League 2.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη στον αγώνα της Ξάνθης στο Αλκαζάρ με την ΑΕΛ για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2. Το ThrakiSportS δεν είναι παρών στο Αλκαζάρ, αλλά θα παρέχει την άμεση και έγκυρη ενημέρωση του σπουδαίου ντέρμπι.

Ώρα 14:00 Ο ΑΟΞ πηγαίνει στο Αλκαζάρ ως πρωτοπόρος και αήττητος, έχοντας 22 βαθμούς σε 8 αγώνες με 19:1 τέρματα. Μάλιστα προέρχεται από 7 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας με τον Πιερικό στην Κατερίνη.

Ώρα 14:07 Η ΑΕΛ δεν είναι σε καλό φεγγάρι καθώς έχει μείνει στην 6η θέση σε ισοβαθμία με τον Θεσπρωτό με 13 βαθμούς σε 8 αγώνες, προερχόμενη από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες χωρίς τέρματα κόντρα σε Πιερικό και Αναγέννηση Καρδίτσας. Στις 22 Δεκεμβρίου έπαιξε και με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα για το Κύπελλο Ελλάδος, μένοντας εκτός συνέχειας μετά την ήττα με 3-1.

Ώρα 14:15 Μετά από τον αποκλεισμό Κυπέλλου οι Θεσσαλοί ολοκλήρωσαν τη συνεργασία τους με τον Ηλία Φυντάνη, ανακοινώνοντας παράλληλα τον Κομοτηναίο τεχνικό Παναγιώτη Γκουτσίδη, που θα πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του κόντρα στον ΑΟΞ. Ο Γκουτσίδης ήταν μέχρι πρότινος βοηθός προπονητή του Παράσχου στον Ατρόμητο.

Ώρα 14:22 Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Ίτσο, Πολίμος, Φαζός, Τζανακάκης Γκινσάρι, Θυμιάνης, Ιμπραΐμι, Τσέλιος, Πλατέλλας, Βιθέντε, Παπάζογλου.

Ώρα 14:27 Ο ΑΟΞ δεν θα έχει τους φίλους του στο Αλκαζάρ. Παρ’ ότι ο Αλέξης Κούγιας είχε δηλώσει ότι θα δοθούν προσκλήσεις στη διοίκηση της Ξάνθης ώστε να μεταφερθούν στους ενδιαφερόμενους φιλάθλους, η ΠΑΕ Ξάνθη απάντησε ότι οι προσκλήσεις ήταν ελάχιστες και δεν θα μπορέσει να εξυπηρετήσει τους φίλους της.

Ώρα 14:35 Η ενδεκάδα της ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Ομάρ, Ηλιάδης, Γκοτζαμανίδης, Παπαγεωργίου, Κολομπίνο, Γιάκος, Ακούνια, Νικολιάς, Όγκμποε.

Ώρα 14:42 Ένα εκτός έδρας παιχνίδι με την ΑΕΛ φέρνει πάντα ιστορικές αναμνήσεις στους παλιότερους και όχι μόνο φίλους του ΑΟΞ, καθώς στις 17 Σεπτεμβρίου του 1989 ήταν η επίσημη πρεμιέρα της Ξάνθης σε επίπεδο Α’ Εθνικής, με την ΑΕΛ να επικρατεί με 3-1. Το ThrakiSportS σύλλεξε τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές εκείνου του αγώνα, καθώς και όσων ακολούθησαν μέχρι το τελευταίο παιχνίδι για τα πλέι άουτ της Super League το 2020.

Ώρα 14:50 Ο Πολυχρόνης από την ΕΠΣ Πιερίας ορίστηκε για το ντέρμπι, με βοηθούς τους Βρούζο και Μηνούδη, και 4ο τον Βρέσκα, αμφότεροι από την ΕΠΣ Πιερίας. Παρατηρητής είναι ο Ίτσκος από την ΕΠΣ Πέλλας.

Ωρα 14:58 Όλα έτοιμα για τη σέντρα. Ελάχιστος κόσμος στο βροχερό Αλκαζάρ.

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση για την Ξάνθη.

8′ Αργό τέμπο χωρίς φάση στα πρώτα λεπτά.

10′ Κίτρινη κάρτα σε Ακούνια και Πλατέλλα για αψιμαχία.

12′ Κίτρινη στον Παπάζογλου για τράβηγμα στον Ακούνια.

13′ Σέντρα σουτ του Γιάκου, δύσκολα σε κόρνερ ο Ίτσο.

15′ Πρώτη τελική για τον ΑΟΞ με το σουτ του Ιμπραΐμι να περνάει άουτ.

19′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, με τον Γιάκο να μην σημαδεύει σωστά από πολύ πλεονεκτική θέση.

20′ Τα υπόλοιπα παιχνίδια του Βορείου ομίλου:
ΠΑΟΚ Β’ – Καβάλα (αναβολή)

25′ Πιέζουν ψηλά οι της ΑΕΛ και προσπαθούν να δημιουργήσουν προβλήματα στον ΑΟΞ.

26′ Γκολ για την ΑΕΛ. Ο Όγκμποε έφυγε στην πλάτη της άμυνας ύστερα από μπαλιά του Γκοτζαμανίδη και αφού πέρασε και τον Ίτσο πλάσαρε στην κενή εστία για το 1-0. ΑΕΛ – ΑΟ Ξάνθη 1-0.

28′ Πρώτο γκολ που δέχεται ο ΑΟΞ μετά την πρεμιέα και πρώτο με τον Νίκο Κεχαγιά στον πάγκο.

29′ Καλή στιγμή για την ΑΕΛ, με τον Όγκμποε να σουτάρει αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Ίτσο.

33′ Ωραίο πλασέ του Ακούνια από αριστερά, απομακρύνει ο Ίτσο. Αρκετά τα κενά στην άμυνα του ΑΟΞ.

36′ Κίτρινη στον Τσέλιο για μαρκάρισμα στον Ηλιάδη.

39′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ, με το σουτ του Όγκμποε να περνάει ελάχιστα άουτ.

41′ Πάρα πολλά τα προβλήματα στην άμυνα της Ξάνθης.

42′ Απίστευτη ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Πλατέλλας με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Τσέλιο, ο οποίος ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής αστόχησε.

44′ Σουτ του Νικολιά, απομακρύνει ο Ίτσο χωρίς πρόβλημα.

45′ 1 λεπτό έξτρα χρόνος.

45+2΄Τέλος ημιχρόνου. ΑΕΛ – ΑΟ Ξάνθη 1-0.

Ώρα 15:47 Με τη λήξη του ημιχρόνου ο Αλέξης Κούγιας κινήθηκε προς τον διαιτητή, γιατί έληξε το ματς την στιγμή που η ΑΕΛ έβγαινε σε κόντρα επίθεση.

Ώρα 15:50 Τα υπόλοιπα παιχνίδια του Βορείου ομίλου:
Ολυμπιακός Β’ – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1
Ολυμπιακός Βόλου – Αλμωπός Αριδαίας 1-0
Πανσερραϊκός – Απόλλων Πόντου 2-1
Τρίκαλα – Θεσπρωτός 0-1

46′ Σέντρα στο β΄μέρος. Ο Κρητικός είναι η πρώτη αλλαγή του Νίκου Κεχαγιά που παίρνει τη θέση του Πατέλλα.

50′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ, με τον Όγκμποε να αστοχεί μετά τη σέντρα του Μπέρτου από δεξιά.

52′ Γκολ για την ΑΕΛ. Ο Όγμποε εντελώς ξεχασμένος στην μικρή περιοχή του ΑΟΞ σκοράρει για το 2-0. Τρικυμία η άμυνα του ΑΟΞ, αναμενόμενο το δεύτερο γκολ.

56′ Αλλαγές για τον ΑΟΞ. Δεληγιαννίδης, Δόρης και Διαμαντόπουλος στο παιχνίδι στις θέσεις των Γκινσάρι, Θυμιάνη και Τζανακάκη.

61′ Έντονη λογομαχία και… αποβολές για Τσαλίκη και Κούγια.

63′ Η ένταση ολοκληρώνεται και το παιχνίδι συνεχίζεται.

64′ Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΛ, ο Ίτσο απομακρύνει σε κόρνερ του σουτ του Ακούνια.

66′ Γκολ για την ΑΕΛ. Ο Όγκμποε παίνρει την κεφαλιά από το κόρνερ του Γιάκου και διαμορφώνει το 3-0. Χατ τρίκ για τον σεντερ φορ της ΑΕΛ.

67′ Δεν μπορεί να πιστέψει αυτά που βλέπει ο Κεχαγιάς.

68′ Διαμαρτύρεται για πέναλτι η ΑΕΛ αλλά σωστά δεν δίνεται από τον Πολυχρόνη. Το χέρι του Παπάζογλου ήταν κολλημένο.

74′ Έχει πέσει ο ρυθμός, παραμένει το 3-0.

76′ Τα υπόλοιπα παιχνίδια του Βορείου ομίλου:
Ηρακλής – Βέροια 1-0
Πανσερραϊκός – Απόλλων Πόντου 2-3
Τρίκαλα – Θεσπρωτός 2-1

79′ Τελευταία αλλαγή για τον ΑΟΞ. Ο Δημητριάδης περνάει στη θέση του Ιμπραΐμι.

83′ Τελική ευθεία στο ματς, όλα φαίνεται να έχουν κριθεί. Παραμένει το 3-0 για τους γηπεδούχους.

88′ Γκολ για την ΑΕΛ. Ο Τσουμάνης με κεφαλιά διαμορφώνει το 4-0. ΑΕΛ – ΑΟ Ξάνθη 4-0.

90′ 3′ έξτρα χρόνος.

90+4′ Τέλος αναμέτρησης. ΑΕΛ – ΑΟ Ξάνθη 4-0.