Γ’ Εθνική: Οι σκόρερς, οι συμμετοχές και τα αγωνιστικά λεπτά των 23 παικτών της Αλεξανδρούπολης

Μέτριο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μέχρι στιγμής της το ξεκίνημα της Αλεξανδρούπολης στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, καθώς οι πολλές ατυχίες με τραυματισμούς και απουσίες λόγω Covid έριξαν τους Εβρίτες στην έβδομη θέση με 12 βαθμούς στις 9 πρώτες αγωνιστικές, δυο πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η ομάδα του νέου προπονητή των Εβριτών Ζόραν Στοίνοβιτς που αντικατέστησε τον Νίκο Ουσταμπασίδη που συνεχίζει στα Τρίκαλα, παρά τις σημαντικές απουσίες της κατά την διάρκεια του πρωταθλήματος και κυρίως τον Δεκέμβριο, πληρώνει κυρίως την κακή έδρα της το «Φώτης Κοσμάς» όπου έχει 3 ήττες από Σοχό, Πανδραμαικό και Πλαγιά και θα βρισκόταν κοντά στην κορυφή αφού εκτός έδρας είναι αήττητη με δυο διπλά σε Ξάνθη με Ορφέα και Άβατο και δυο ισοπαλίες κόντρα στον δυνατό Αγροτικό Αστέρα στην Θεσσαλονίκη και στην Χρυσούπολη.

Γενικά η Αλεξανδρούπολη έχει ισορροπία σε νίκες, ισοπαλίες και ήττες από τρεις, 5η καλύτερη επίθεση με 10 τέρματα, αλλά και 3η χειρότερη με 13 γκολ. Στην έδρας της έχει σε 5 αγώνες μια νίκη επί του Θερμαικού, μια ισοπαλία με την Δόξα Δράμας και 3 ήττες με τέρματα 4-9 και εκτός έδρας σε 4 ματς, 2 νίκες και ισοπαλίες νίκες με τέρματα 6-4.

Συνολικά έχουν χρησιμοποιηθεί από τον Στοίνοβιτς 23 ποδοσφαιριστές, από τους οποίους τρεις έχουν αγωνιστεί σε όλα οι Βαγγέλης Παπαγεωργίου, Νάσης Στοίνοβιτς και Αγγελος Πατσιώρας με τον Σερραίο πρώην αμυντικό των Δόξα Δράμας, Πανδραμαικού και Πυλίου να απέχει μόνο 10 λεπτά από το απόλυτο των λεπτών.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας είναι ο Κώστας Πατσιώρας με 3 γκολ, 2 έχουν πετύχει ο Καρακασίδης και ο Αθ. Στοΐνοβιτς ενώ ακόμη από 1 έχουν οι Μαλτέζος, Αγγ. Πατσιώρας και Ρουμπιές.

Αναλυτικά τα λεπτά συμμετοχής και οι συμμετοχές (στην παρένθεση σε πόσα ματς μπήκαν ως αλλαγή)  των παικτών (υπολογίζεται 93′ κάθε αγώνας με τις καθυστερήσεις)

1. Παπαγεωργίου: 9 (0) = 827′

2. Γκαϊδατζής: 8 (1) = 744′

3. Κ. Πατσιώρας: 8 (1) = 744′

4. Χρ. Στοΐνοβιτς: 7 (1) = 684′

5. Αθ. Στοΐνοβιτς: 7 (2) = 682′

6. Αγγ. Πατσιώρας: 9 (0) = 658′

7. Σιώπης: 6 (2) = 639′

8. Καρακασίδης: 8 (0) = 633′